Offenbachovské šílenství
Šustivé volánky froufrous, kankán a bezuzdné dovádění v proslulém pařížském kabaretu Folies Bergere s melodiemi krále operety – to vše se vejde pod francouzský název La Folie Offenbach. Ve scénách z Krásné Heleny, Orfea v podsvětí, Dcery plukovního tambora, Jenovéfy z Brabantu, Perikoly, Velkovévodkyně z Gerolsteinu a Pařížského života zpívají a tančí Tatiana Probstová, Mélanie Boisvertová, Valentine Lemercierová, Sébastien Droy, Florian Laconi, Rémy Mathieu, Jean-Luc Ballestra a řada dalších mladých francouzských pěvců společně s rozpustilými tanečnicemi z Moulin Rouge. Sbor Ensemble Fiat Cantus a Normandský operní orchestr z Rouenu řídí Didier Benetti. Neuvěřitelné melodické poklady, mnohdy neprávem opomíjené, vás přenesou do radostného, barvitého, tak trochu ztřeštěného světa Jacquesa Offenbacha (1819–1880), od jehož narození uplynulo v roce 2019 plných dvě stě let. Tento francouzský skladatel německo-židovského původu byl violoncellistou, divadelním ředitelem, autorem cellových a orchestrálních skladeb, písní, a zejména více než stovky hudebně-dramatických děl. Mnoho z jeho prací zůstává i dnes v repertoáru světových hudebních divadel.
I přes svůj německý původ je Offenbach považován za skladatele ryze francouzského. A to nejen díky jazyku svých děl, ale zejména proto, že dokonale vstřebal francouzský esprit a konečně i vzhledem k své obrovské lásce k Paříži, kde prožil skoro celý svůj život a kde také zemřel.
Poslední tři roky života věnoval svému nejzásadnějšímu dílu, Hoffmannovým povídkám (Les Contes d'Hoffmann) na fantastické náměty podle německého básníka E. T. A. Hoffmanna. Toužil tuto svou jedinou velkou operu (grand opéra) ještě spatřit na jevišti. Bohužel čtyři měsíce před premiérou zemřel. Z této zpěvohry uslyšíte nejen proslulou legendu o Kleinzachovi a Dapertuttovu árii o zářivém diamantovém prstenu, ale také slavnou benátskou Barkarolu přednášenou duem ženských hlasů.