Monumentální vodní toky a příroda kolem nich. Cyklus z kolekce BBC Earth

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Mohutná, kalná Mississippi. Srdce a duše hlubokého amerického jihu. Po celé generace tahle řeka inspiruje spisovatele a hudebníky.

To je ten povědomý obraz Mississippi známý po celém světě. Jenomže je to vlastně až ten poslední úsek obrovského říčního systému.

Mississippi je úžasná síť vodních toků, sbírá vody z jednatřiceti států, z téměř poloviny Spojených států amerických. Od nenápadných pramenů ve vzdálených horách až po nesčetné přítoky, přibírané v rovinatých prériích. Stovky řek, slévající se v jediný tok, spojující člověka i zvířata. Nic nepropojuje a nespojuje americké státy tak, jako řeka Mississippi. Většina vod Mississippi pochází z téměř dva a půl tisíce kilometrů širokého pásu území severní části USA, lemovaného horami. Nejdelší přítok Mississippi pramení na severozápadě, ve Skalistých horách Wyomingu, více než pět a půl tisíce kilometrů proti proudu.

Zima tady trvá pět měsíců. V té době jsou tu v ledu a sněhu uvězněny miliardy tun vody. V letním období tu teče mohutná řeka, ale teď musí vydry i ostatní zvířata, která jsou na ní závislá, vyhledávat díry v ledu, aby mohly vůbec chytit nějakou tu rybu.

Originální názevMississippi
Stopáž51 minut
Rok výroby 2019
 P )D( ST HD
ŽánrDokument