U muziky na Silvestra

Velká popůlnoční směska anekdot a nejznámějších lidových písniček s tradičním průvodcem Jožkou Šmukařem. Hraje Mistříňanka Františka Pavluše se svými zpěváky a sólisty a o dobrou zábavu se stará Z. Izer. Režie M. Čech

Tradiční a divácky velmi ceněná silvestrovská féerie U muziky na Silvestra začíná na prvním programu České televize o půlnoci 31. prosince 2019 a trvá celou první hodinu 1. ledna 2020.

Tentokrát se netočilo jako v letech minulých v Kladně u Selátka, ale na druhém konci republiky v jihomoravském Zaječí. Zaječí je velmi sympatická obec rozložená pěkně na kopci naproti legendární Pálavě. Proč je sympatická, je nasnadě hned při prvním pohledu. Všude samý vinohrad. Hektary a hektary vinných „hlav“, na kterých se daří bílým i červeným odrůdám těch nejlepších moravských vín. A kolem sklípky, sklepy, malá i velká vinařství.

Do toho největšího, do vinařství U kapličky, se na dva dny nastěhoval štáb České televize se svými vozy. S přenosovou technikou, s kamerami, zvukovým aparátem, osvětlovací technikou a dalšími nezbytnostmi okolo.

Architekt a lidé od stavby vyzdobili největší sál Kapličky, prostřeli stoly, připravili nezbytné silvestrovské občerstvení v podobě vánočního cukroví, ovoce a samozřejmě vína… No a pak se už mohlo začít pracovat, to znamená točit.

Silvestrovský program má tradiční podobu. Šest bloků známých lidových písniček, populárního baviče, neméně populárního moderátora pořadu, sponzora v podobě majitele vinařství, no a v první řadě kapelu. Od té začněme.

Autoři oslovili tentokrát známou Mistříňanku v čele s kapelníkem Františkem Pavlušem. Právě on sestavil a se svou dechovkou nazkoušel šest bloků písniček – směs českých polek, mistřínské písničky, vojenskou směsku, myslivecké popěvky, veselé a kominické písničky, no a na závěr svěží moravské lidové hitůvky.

A ještě překvapení na konec do „tečky“, když moderátor pořadu Jožka začíná úplně sólo a bez muziky populární písničku Fanoše Mikuleckého Když jsem šel z Hradišťa a postupně se k němu přidává nejen kapela, ale vlastně celý sál.

Průvodcem pořadu je tedy samozřejmě moravský folklorista, zpěvák a taky vinař Jožka Šmukař. Bavičem nejžádanější vypravěč vtipů, fórů a anekdot Zdeněk Izer. No a všechno to zastřešuje jako sponzor majitel vinařství U kapličky Rosťa Žďárský.

Mistříňanka hraje mistrovsky, její zpěváci jsou profesionální. Občas se k nim přidá stejně jako jindy silvestrovský moderátor Jožka Šmukař. Zdeněk Izer chrlí jeden lepší vtip vedle druhého. Publikum samozřejmě sedět nevydrží a dává se do tance.

Zkrátka, televizní Silvestr jak má být.

Za léta existence si pořad už vybudoval svůj okruh fanoušků, stálé televizní publikum, a mívá pokaždé kolem milionu a dvě stě tisíc velmi spokojených diváků.

No a kam pojede štáb režiséra Michaela Čecha točit Silvestra příště a kdo bude hrát? Na to je ještě spoustu času, ale půlnoční televizní Silvestr posledního dne roku 2019 a prvního dne 2020 se vysílá na sto procent.

Stopáž51 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrHudba