Dokument P. Štingla prostřednictvím vzpomínek blízkého Masarykova přítele, diplomata a spisovatele Viktora Fischla připomíná osobu Jana Masaryka.
Režie: Pavel Štingl.

V roce 1991 vyšla poprvé kniha Viktora Fischla „Hovory s Janem Masarykem“. Při této příležitosti přijel její autor – spisovatel, básník a diplomat z Izraele do Československa. Podle jeho soudu je kniha učebnicí demokratického myšlení a chování a v jeho vlasti vyšla, vzhledem k dobovému politickému vývoji, v nejlepší možnou dobu.

V dokumentárním pořadu režiséra Pavla Štingla V. Fischl vzpomíná na své první setkání s ministrem Janem Masarykem (*14. 9. 1886 – †10. 3. 1948). Bylo to v Londýně, během války. Pro Masaryka byl spisovatel v té době první „Žid, který se usmívá“. Postupně se spřátelili, Jan Masaryk Fischla okouzlil svým projevem, což vedlo k rozhodnutí zapisovat si společné rozhovory. Jan Masaryk byl podle něj člověkem, který vyzařoval optimismus. U příležitosti návštěvy Prahy se po třiačtyřiceti letech znovu ocitl v Masarykově bytě, a byl to pro něj ohromný pocit. Často sem za Janem docházel. Když byl u něj naposledy, dva dny před jeho smrtí, sedělo v předpokoji několik lidí, kteří doufali, že jim pomůže za hranice. Masaryk už věděl, že pomoci nemůže, a to byl pro něj ten nejhorší pocit. Do Gottwaldovy vlády šel s představou, že bude prospěšný i v režimu, s nímž vnitřně nesouhlasil, což se ukázalo být iluzí. A, jak se brzy ukázalo, i rozsudkem smrti. Václav Fischl je přesvědčen, že nešlo o sebevraždu – někdo, kdo miloval život jako Jan a dokázal ho tak vychutnávat, by se dle něj k tomuto krajnímu řešení nikdy neuchýlil.

Režie: Pavel Štingl.

Napište nám