Sen čarovné noci

Poetická komedie W. Shakespeara o kouzlu zvaném láska v nastudování Činohry Národního divadla. Hrají: L. Polišenská, P. Beretová, J. Suchý, P. Děrgel, P. Batěk, P. Štorková, M. Kern, O. Pavelka a další. Režie D. Špinar

Čtveřice milenců, nesmiřitelný spor královny víl a krále elfů, magický les, kouzelná kytka a skřítek Puk, který všechno poplete. Poetická komedie W. Shakespeara o rozmarech lásky a noci plné divů, které se možná staly a možná pouze zdály, vyšla poprvé tiskem v roce 1600. První český překlad vznikl v polovině 19. století a doslovný překlad názvu „Sen středoletní noci“ nahradil libozvučným „Sen v noci svatojánské“. Svatojánská noc jako doba děje se u nás vžil natolik, že další překladatelé neměli odvahu ho změnit, i když odkazy v textu víc než naznačují, že se komedie odehrává na přelomu dubna a května. Záhadu, proč W. Shakespeare použil v názvu „středoletní“, už nejspíš nikdo nevysvětlí, ale překladatel Jiří Josek se rozhodl právě s ohledem na časové odkazy dát hře (kromě mimořádně vtipného a současného básnického překladu, který je adekvátní nesmrtelnému dílu W. Shakespeara) i nový český název: Sen čarovné noci. Inscenace Činohry Národního divadla (režie D. Špinar) je rovněž mimořádně vtipná a poetická zároveň. Je divadelní metaforou věčně proměnlivého světa, v jejímž pozadí stojí optimistická víra v to, že vše dobře dopadne, a že svět se vyvíjí od chaosu k řádu a momentální zmatky a bezvýchodné situace se nakonec nějak vyřeší. Hrají: Lucie Polišenská (Helena), Pavla Beretová (Hermie), Jiří Suchý z Tábora (Demetrius), Patrik Děrgel (Lysandr), Pavel Batěk (Oberon), Pavlína Štorková (Titanie), Michal Kern (Puk), Ondřej Pavelka (Theseus) a další.

Pavla Beretová
herečka

Pavla Beretová

* 28. 10. 1983


* 17. 5. 1986


* 26. 4. 1564

† 23. 4. 1616

Kdo by neznal asi nejznámějšího básníka a dramatika všech dob. Je však fascinující, jak málo se toho ví o jeho soukromém životě. I přes velkou proslulost se po něm dochovalo pouze pár smluv. A pak jeho díla, která dodnes řadíme ke skvostům světové literatury.


Stopáž95 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD
ŽánrFilm