Hodonínsko a Holíčsko je mikroregion, který je plný kontrastů a historie. Unikátní cestopis, na němž se podílejí čeští i slovenští autoři, objevuje území, která spojuje společná historie, mentalita i tradice. Režie T. Vítek

Hodonínsko a Holíčsko je mikroregion, který je plný kontrastů a historie. Nacházejí se zde některé z nejstarších a nejvzácnějších staroslovanských – velkomoravských památek ve střední Evropě – Slovanské hradiště v Mikulčicích a Kostel sv. Markéty Antiochijské v Kopčanech. Předpokládá se, že mikulčické a kopčanské památky jsou datované do stejného období a tvořily někdy jeden celek.

Jen pár metrů od kopčanského kostelíka se nachází staletá lípa, která v roce 2018 vyhrála soutěž – Strom Slovenska. O kostelík i lípu se stará Peter Kubán, místní nadšenec historie a amatérský archeolog. Slovenská dominanta, město Holíč, je zase místem, kde najdete unikátní Holíčský zámek, někdejší letní sídlo Marie Terezie a jejího manžela.

Na moravské straně, v Čejkovicích zase dominuje vinohradnictví. První vinnou révu sem prý přinesli templáři už v 16. století. Zůstaly po nich nejen krásné vinice, ale i templářské sklepy, které se rozprostírají pod zámkem.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD HD
ŽánrDokument