MUDr. Zdeněk Susa a Matěj Ruppert hledají souvislosti – skutečné či pravděpodobné – piva a významných osobností nejen českých dějin a kultury. Režie P. Krejčí

Pořad bylo možné přehrát do 28. 11. 2019
Video není k dispozici

Navštívíme pivovary Rakovník, Krušovice, restaurační pivovar

Zichovec a nyní uzavřený pivovar v Lounech, který patříval Schwarzenbergům a ve své době byl nejmodernějším pivovarem v zemi.

Z technologie si prohlédneme stáčírnu a pohovoříme o obalové technice piva.

Soustředíme se na Zikmunda Wintra, který svou povídkou o nezbedném bakaláři předznamenal jméno rakovnického piva. Připomeneme si rytíře Bírku z Násilé, který díky Svatováclavské smlouvě, která šlechticům povolovala zakládání pivovarů, mohl otevřít pivovar v Krušovicích, i Rudolfa II., který tento pivovar od Bírky koupil pro královskou korunu.

V Peruci vzpomeneme na knížete Oldřicha, jeho ženu Boženu i syna Břetislava, který nejen obnovil slávu českého knížectví, ale proslul i vyhlášením prvního prohibičního zákona v naší zemi. V archeologickém skanzenu Březno u Postoloprt budeme uvažovat o pokojném převzetí piva Slovany od Germánů.

Při čtení staročeské studentské poezie prozkoumáme nejstarší české verše o pivu.

Konečně ohledáme vliv pití piva na obezitu.

Výtvarné podklady pro tento díly vytvořily společně s Františkem Žáčkem další tři výtvarníci Rozálie Kirschová, Bohuslav Špaček a Anna Smékalová. Animace o vzniku kamenných řad u Kounova, jejíž storyboard je prezentován jako ukázkový nakonec nevznikla. Ale o to pestřejší je tento díl po výtvarné stránce.


Osobnosti

Břetislav I.

Syn knížete Oldřicha a Boženy, který je přezdíván „český Achilles“. Nejen obnovil českou samostatnost a slávu, ale byl i otcem všech bojovníků proti alkoholu v jakémkoli množství a v jakékoli podobě. » Více


Slovníček

Stáčírna

Když se v pivovaru pivo uvaří, vykvasí a uleží, musí se zabalit a dostat k zákazníkovi. » Číst více


Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrDokument