Django
Django Reinhardt, jeden z prvních evropských jazzových kytaristů, kteří prorazili ve světě, se narodil v Belgii (1910). Většinu svého mládí strávil v cikánských táborech poblíž Paříže. Od malička hrál na banjo, kytaru a housle. Jeho cikánská přezdívka "Django" znamená "bdím". Talent a nadání od Boha bylo podpořeno silnou vůlí. Když mu bylo osmnáct let, jejich maringotka se vzňala a Django utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně a jeho noha a malík levé ruky byly paralyzovány. Navzdory tomu dosáhl ve hře takové virtuozity, že někteří umělci ho podezřívali, že vzhledem ke zranění své skladby zrychluje.
Postavu Djanga ztvárnil jedinečným způsobem Reda Kateb, který své postavě a celému filmu vtiskl velmi emotivní autentičnost. Vracíme se do okupované Francie roku 1943. Django je na vrcholu svého umění. Geniální kytarista triumfuje ve velkých sálech, ale i tam ho dožene jeho romský původ a nacismus.
Německé velení pozve cikánského kytaristu Django Reinhardta, typického „hrdinu s kytarou“, na turné po Německu, aby ho využilo k nacistické propagandě. Django zprvu podcení situaci, ale pak mu nezbývá než prchnout. S pomocí jedné ze svých obdivovatelek, Louise de Klerk, plánuje opustit Francii a dostat se do Švýcarska. Hranici má přejít v Thonon-les-Bains, na břehu Ženevského jezera. Tam poznává, jak tvrdé podmínky přichystali Romům nejen Němci, ale i francouzské pořádkové síly.