Známý divadelní herec a dabér měl v mládí nakročeno směrem k propasti zvané závislost na alkoholu. Bojoval s ní roky a nakonec se jí dokázal zbavit neobvyklou metodou. Připravili: Š. Volemanová, M. Hurt a Z. Gawlik

Dalimil Klapka propadl kouzlu herectví už při studiích na gymnáziu. Tehdy se divadlu věnoval amatérsky, po maturitě se pak rozhodl pro profesionální hereckou dráhu a přihlásil se na DAMU. Už během studií účinkoval v Realistickém, dnešním Švandově, divadle. Tam se seznámil se svou ženou, ale našel tam taky partu kamarádů, s nimiž rád trávil volný čas v hospodě. Trávili ho tam čím dál víc, nejdřív jen večer po představení, pak i mezi zkouškou a představením a nakonec vyráželi už ráno před zkouškou. Manželka to snášela velmi špatně, pomýšlela na rozvod a pak se dokonce pokusila o sebevraždu. Nic z toho bohémského herce nepřimělo ke změně životního stylu.

V roce 1968 si pití s kamarády nejprve zdůvodňovali potřebou slavit politické a společenské změny, pak zase vztekem a zklamáním. To zklamání a jistá touha po soukromém protestu proti srpnovým i pozdějším událostem ale nakonec přinesly zlomový moment. Na konci roku Dalimil prohlásil, že od první minuty Nového roku přestává pít. Nikdo mu nevěřil, ani manželka, ale on se zařekl a dokázal to. Kamarádi ho marně přemlouvali, aby šel do hospody. Zato začal chodit pravidelně ráno plavat a to mu vydrželo dodnes. A stejným způsobem se o několik let později zbavil další své velké neřesti, kouření. Lékaři ho označují za výjimečný případ, protože se svých závislostí zbavil silou vůle.

Kdo ví, jaký by byl jeho další osud, kdyby se nerozhodl pro změnu. Kamarádi, se kterými chodíval popíjet, už dávno nejsou mezi námi, zatímco on vypadá o deset let mladší. Osmdesátku by mu nikdo nehádal.

Příběhem muže, který bez lékařské pomoci dokázal to, co mnozí nezvládnou s ní, provede Šárka Volemanová.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrDokument