Kardinál Josef Beran si ve své poslední vůli přál být pohřben doma – v Česku. Po 49 letech bylo jeho přání splněno a ostatky jedné z největších osobností tohoto státu byly převezeny z Říma do Prahy. Režie J. Matějková

Kardinál Josef Beran je ztělesněním útlaku katolické církve v Česku v průběhu 20. století. Byl hrdým vlastencem, zároveň však odmítal všechny formy kolektivní viny. Ctil lidskou svobodu a důstojnost a veřejně oponoval těm, kteří tyto hodnoty pošlapávali. Proto byl pronásledován, tupen a vězněn nacisty i komunisty.

25. února 1965 ho papež Pavel VI. jmenoval kardinálem. Josef Beran odjel na jmenování do Vatikánu. Návrat do vlasti mu však komunisté znemožnili. Kardinál se tedy zapojil do práce 2. vatikánského koncilu. Své autority využil k tomu, aby v Římě vybudoval zázemí pro české a moravské poutníky – středisko Velehrad. Když 17. května 1969 v Papežské koleji Nepomucenum umíral na rakovinu plic, spěchal k jeho smrtelné posteli i sám papež. Právě on rozhodl, že tělo českého kardinála bude pohřbeno po boku papežů v kryptě svatopetrské baziliky.

Podle poslední vůle Josefa Berana si však tento velký syn své vlasti přál být pohřben doma. Po diplomatických jednáních se Svatým stolcem a s pozůstalou rodinou bylo rozhodnuto, že kardinálovy ostatky budou převezeny a uloženy v pražské katedrále.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD HD