Takoví normální vozíčkáři

Co vzejde, když se dva hendikepovaní mladíci spojí s bývalým hasičem a vytvoří gang nájemných vrahů – rozhodně nic z toho, co si představovali. Maďarská černá komedie (2016). Hrají: S. Thuróczy, Z. Fenyvesi, Á. Fekete, M. Balsaiová, L. Danisová a další. Režie Attila Till

Tento pozoruhodný maďarský film režiséra Attily Tilla byl na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary 2016 vybrán do soutěžní sekce Na východ od Západu a mezi diváky vzbudil zasloužený ohlas.

Dvacetiletý vozíčkář Zoli se spolu se svým tělesně postiženým kamarádem spojí s bývalým hasičem, který je také upoutaný na invalidní vozík, a dají se do služeb mafie, coby gang nájemných vrahů. Jak už to však v životě bývá, skutečnost je o něco prozaičtější… Maďarský režisér Attila Till v této originální, akcí nabité komedii obratně prolíná realitu s fantazií a přináší nenásilným způsobem vhled do životů hrdinů, žijících na okraji společnosti a toužících po věcech, jež jsou pro lidi bez postižení samozřejmostí. Černým humorem, jenž si nebere servítky, zdatně konkuruje deset let starému diváckému hitu Kurz negativního myšlení a má zaděláno na to zabodovat u diváků podobným způsobem. Režiséra k natočení snímku inspirovala osobní zkušenost z dobrovolnické práce s postiženými a ke své motivaci prohlašuje: „Zásadní pro mne bylo natočit o postižených lidech konečně snímek, kde je nebudou hrát herci, ale kde dostanou příležitost hrát sami sebe a být skutečnými hrdiny.“ (z katalogu MFF KV)

Originální názevTiszta Szívvel
Stopáž99 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD
ŽánrFilm