Přímý přenos zahajovacího koncertu jubilejního 10. ročníku mezinárodního hudebního festivalu. Antonín Dvořák: Stabat Mater, op. 58.

Ke svému desátému jubileu si Dvořákova Praha nadělila zahájení po všech stránkách dvořákovské, české a přitom světové. Mistrovo oratorium Stabat Mater zazní ve vzácné sestavě hvězd světových operních scén – sólového partu se ujmou Kristine Opolais, která se nedávno stala Rusalkou v novém nastudování Metropolitní opery, Jana Kurucová, Richard Samek a René Pape. Uvedení tohoto monumentálního a zároveň lidsky prostého díla plného pokory, těžícího ze spojení lidských hlasů s měkkými sytými orchestrálními barvami, slibuje hned v úvodu festivalu mimořádný posluchačský zážitek.

Složení této kantáty bylo Dvořákovou reakcí na úmrtí jeho dcery Josefy. Návrh byl napsán mezi 19. lednem a 7. květnem 1876 a byl věnován Františku Hušpauerovi „jako suvenýr pro přítele z mládí“. Dvořák byl však nucen oddálit orchestrální provedení díla kvůli jiným závazkům. K finální stylizaci skladby se vrátil v roce 1877, kdy obě dvě jeho přeživší děti krátce po sobě zemřely. Konečná verze partitury byla napsána mezi začátkem října a 13. listopadem 1877 v Praze. První provedení se uskutečnilo 23. prosince 1880.

Napište nám