Reportáž z 20. ročníku festivalu Zahrada. Koncert Druhé trávy a Charlieho McCoye v Telči. Dvacet let skupiny Oboroh. Rozhovor s romskou kapelou Terne Čhave, která slaví úspěchy v Evropě (2009). Režie V. Fatka

Romská skupina Terne Čhave prošla v minulosti úspěšně Portou, Zahradou (zisk divácké ceny Krteček) a loni dosáhla výrazných mezinárodních úspěchů: Její třetí album More, love! se umístilo v celoevropském žebříčku žánru world music. Letošní zisk ceny Anděl tak byl jen logickým pokračováním těchto úspěchů. V pořadu Na moll Křížem krážem zavítáme za kapelou do jejího rodného města, tedy do Hradce Králové.

Odtud je to jen kousek do Kostelce nad Orlicí, kde už 20 let působí folkrocková skupina Oboroh s písničkářem Slávkem Klecandrem. Zajímavá je nejen počtem profesionálních hudebníků, kteří prošli její sestavou, ale také tematikou svých písní. Ty vycházejí z křesťanských motivů (Klecandr ještě před vznikem Oborohu a v jeho začátcích zhudebňoval biblické žalmy), avšak dostává se jim vřelého přijetí od širokého publika bez ohledu na vyznání. V tom je Oboroh srovnatelný například s Bratry Ebenovými.

Oboroh nebude jediná dvacetiletá instituce, kterou pořad Na moll představí: Štáb České televize byl přítomen na 20. ročníku festivalu Zahrada, kde si mimo jiné pozval k mikrofonu letošního vítěze divácké soutěže, skupinu Navostro. Ta hraje s rockovou energií skotské a irské lidové písně, případně autorské skladby, které z ostrovního folkloru vycházejí. Pánové vystupují v kiltech a jejich dominantních nástrojem jsou skotské dudy.

Po čtyřech letech navštívil Českou republiku vyhledávaný americký hráč na foukací harmoniku Charlie McCoy, mj. někdejší spoluhráč Boba Dylana. Jeho společný koncert se skupinou Druhá tráva zachytil tým v čele s režisérem Vojtěchem Fatkou na festivalu Prázdniny v Telči.

Stopáž42 minut
Rok výroby 2009
ŽánrHudba