Televizní cyklus přináší osm dokumentů, které se zaměřily na aféry, jež zčeřily prvorepublikové vody. Prostřednictvím charismatického průvodce, herce Martina Myšičky, tyto mimořádné události připomíná a pokouší se jim přijít na kloub.

V osmi půlhodinách cyklus představí známé i méně známé aféry, které hýbaly veřejným míněním československé společnosti v éře první republiky. Protagonisty těchto skandálních příběhů nacházíme v nejvyšších patrech tehdejší politiky (šlo například o úplatkářskou kauzu předsedy senátu Karla Práška v díle o lihové aféře), ale i mezi obyčejnými lidmi, kteří třeba jen na chvíli naivně podlehli svým iluzím a rozčarování z vývoje v nové republice (jako legionář František Jelínek v epizodě o vojenské vzpouře v Železné Rudě).

V dalších dílech seriál nabídne příběh poslance a významného národněsocialistického politika Jiřího Stříbrného, jehož zničila očerňující pomluva, že má syfilis. Nepříznivou mediální kampaň okusil také prezident Masaryk, když jej bulvární tisk líčil jako zhýralce, který údajně strávil silvestrovskou noc ve vile Karla Čapka obklopen rozpustilými bohémy, s alkoholem v ruce a lehkými ženami na klíně.

„Každý ‚průšvih‘ byl pro mne něčím zajímavý. Například byly pro mne zajímavé aféry, které naznačují, že i tehdy před necelými sto lety, to vlastně bylo dost stejně jako dnes. Například korupce v lihové aféře, nebo snaha vyvolat skandál a tím někoho politicky poškodit, například Silvestr u pátečníků. Též mě zaujalo, že dobové noviny byly vlastně dost tendenční, tedy že každá politická strana měla svůj list, a bylo jich hodně, a každý psal o dané aféře svou dosti zaujatou verzi,“ říká průvodce pořadem Martin Myšička a dodává: „Věřím, že takové pořady mohou pomoci divákům podívat se na některé, a třeba i již zapomenuté, události z naší novodobé historie bez zbytečně zabarvených brýlí. Byl to i důvod, proč jsem do tohoto projektu vstoupil.“

„Jednotlivá témata jsme pečlivě vybírali,“ popisuje dramaturg Martin Červenka a pokračuje: „Chtěli jsme podat plastický a dynamický obraz československé prvorepublikové společnosti, kterou většina z nás dnes zná už jen z filmů pro pamětníky. Ale ta noblesa, s níž si tuto dobu spojujeme, je jen povrchový nátěr. Pod ním je často dost špíny.“