Aznavour & Rostropovič

Setkání dvou géniů v unikátním francouzském pořadu, v němž zazní šansony i Dvořákův violoncellový koncert

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Arménsko-francouzský šansoniér, hudebník a herec Charles Aznavour složil během své osmdesátileté hudební cesty přes tisíc písní, s nimiž na koncertech rozdával nostalgii, ale i radost a naději. Tento pařížský rodák přišel na svět v roce 1924 arménským rodičům, kteří uprchli z vlasti před genocidou. Po válce spolupracoval s Edith Piaf, byl jejím dvorním skladatelem, textařem i osobním řidičem.

Mstislav Rostropovič (1927–2007) byl ruský violoncellista a dirigent. Už v padesátých letech se zastal svých pedagogů Dmitrije Šostakoviče a Sergeje Prokofjeva, když byli obvinění z tzv. „formalismu“. Nejvýraznějším projevem jeho odporu k sovětskému režimu byl dopis, který poslal do deníku „Pravda“. Zastal se disidentů v čele s nositelem Nobelovy ceny Alexandrem Solženicynem. Kritizoval potlačování svobody projevu a utiskování umělců, hudebníků a spisovatelů. Dopis nikdy nebyl zveřejněn, ale dostal se přes hranice a objevil se v západoevropském tisku.

Kromě doprovodu několika písni Charlese Aznavoura zde Rostropovič zahraje proslulý violoncellový koncert h-moll Antonína Dvořáka.

Charles Aznavour
zpěvák

Charles Aznavour

* 22. 5. 1924

† 1. 10. 2018


Originální názevConcert Charles Aznavour & Mstislav Rostropovitch
Stopáž52 minut
Rok výroby 1995
 T HD 4:3
ŽánrDokument