53. MTF Zlatá Praha – Slavnostní předávání cen

Zakončení prestižního mezinárodního televizního festivalu v přímém přenosu z Nové scény Národního divadla. Večerem provází P. Křížková. Režie M. Čech

Tak jako každý rok vyvrcholí i letošní, již 53., ročník MTF Zlatá Praha slavnostním večerem, v rámci něhož budou předána jednotlivá festivalová ocenění. MTF Zlatá Praha patří k nejprestižnějším událostem svého druhu a jeho závěrečný večer má vždy ambici nabídnout také kvalitní a jedinečný program v duchu festivalové tematiky.

Programu letošního závěrečného večera bude dominovat Balet Národního divadla, v jehož podání uvidíme hned několik efektních choreografií. Představí se také studenti Taneční konzervatoře hl. m. Prahy s fragmentem z baletu Coppélia, flamenco zatančí Jana Drdácká a Eduard Zubák. Program doplní i nový cirkus a několik čísel, mimo jiné v podání Epoque Quartetu.

Závěrečný večer MTF Zlatá Praha se opět uskuteční na Nové scéně ND, odkud ho ČT vysílá v přímém přenosu.

Film Klavírista z Jarmúku zvítězil na mezinárodním festivalu Zlatá Praha

Na třiapadesátém ročníku mezinárodního festivalu Zlatá Praha zvítězil snímek Ayham Ahmad: Klavírista z Jarmúku. Z osmdesáti čtyř soutěžních filmů jej vybrala odborná porota, které předsedala trojnásobná držitelka cen Emmy a režisérka televizních přenosů z Metropolitní opery Barbara Willis Sweete.

Mezinárodní festival Zlatá Praha se koná od roku 1964 a patří tak k nejstarším televizním festivalům na světě. Na slavnostním předávání cen, které uzavřelo třiapadesátý ročník Zlaté Prahy, udělila odborná mezinárodní porota nejvyšší ocenění, Grand Prix Golden Prague, filmu Klavírista z Jarmúku. Ten vypráví příběh syrského uprchlického hudebníka, který zpíval na protest proti utrpení ve své zemi až do chvíle, než byl jeho klavír zničen, a byl nucen ze své země odejít.

Film ilustruje, jak hudba pomůže jednotlivci přežít strašlivé utrpení. S elegancí a jemností odhaluje, jak může být hudba využita k nenásilnému protestu a inspirovat ostatní, kteří prožívají nesnesitelné utrpení. Snímek vyvolává pocit naděje a optimismu, navzdory tragickým okolnostem, které jsou v něm zachyceny, a to prostřednictvím nehynoucího ducha mladého muže, jeho lásky k hudbě a jeho využití hudby jako prostředku, jímž sděluje zásadní poselství světu,“ odůvodnila porota festivalu svůj výběr. Vítězný snímek mohli diváci na ČT art zhlédnout bezprostředně po skončení slavnostního zakončení festivalu. V průběhu následujícího roku nabídne kulturní stanice ČT i další z oceněných filmů.

Kategorie dokument

Český křišťál za dokument získal Zázrak z Goza o malém ostrově, který, přestože jej obývá jen třicet tisíc lidí, má hned dva operní domy, v nichž produkci, inscenování a většinu pěveckých partů obstarávají amatéři. Jediný problém je, že se tyto dva operní domy nemají příliš v lásce. Blíží se však jejich každoroční otevřená konfrontace a přijíždí hvězdný tenor Joseph Calleja, aby zafungoval coby mediátor…

Kategorie Performing Arts

Cenu Český křišťál v kategorii Performing Arts získal tanečně-operní film Symetrie. Zvláštní uznání za mimořádný umělecký výkon si podle poroty zasloužil francouzský dokument Seiji Ozawa: Živoucí duch hudby. Cenu České televize předal ředitel festivalu a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl rakouskému filmu Leonard Bernstein: Větší než život. Cenu Nadace Vize 97 získal snímek Přežívající umělci.

Snímek Přežívající umělci mne zasáhl svou hloubkou. Velké množství umělců pochází z chudých poměrů. Je obdivuhodné, co pro ně umění znamená. Nepřináší jim slávu ani finanční zajištění, jde o hluboké vnitřní naplnění, o čistou životní vášeň. Plně jim rozumím a souzním s nimi,“ zdůvodnila svoji volbu Dagmar Havlová.

Celkově se do letošního ročníku festivalu Zlatá Praha přihlásilo osmdesát čtyři soutěžních filmů z osmnácti zemí světa..

„Letošní ročník festivalu potvrdil, jak exkluzivní postavení má Zlatá Praha v Evropě a vůbec v celém televizním světě,“ říká ředitel MTF Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. „Enormní zájem světových televizních stanic, vysílatelů či producentů přihlásit do soutěže svůj pořad, jejichž počet byl oproti loňsku výrazně vyšší, jí dodává obrovskou prestiž. A co je ještě důležitější, rok od roku se zvyšuje i počet návštěvníků festivalu, který tak stále více objevují i milovníci hudby, tance a divadla. Výjimečné osobnosti bratrů Bubeníčků, Darji Klimentové či Ivo Kahánka přilákaly na Novou scénu Národního divadla davy lidí, neopakovatelnou atmosféru měly i taneční a hudební akce v ulicích. Jsem rád, že Česká televize dokáže o žánry, jako je hudba, tanec či divadlo, pečovat právě takovým kvalitním a přitom atraktivním způsobem,“ dodává Tomáš Motl.

Během čtyř dnů tak měli návštěvníci festivalu možnost zdarma zhlédnout jakýkoli ze stovky soutěžních i nesoutěžních filmů o tanci, hudbě a divadlu. Program festivalu se pak rozšířil i do dalších prostor Národního divadla. Po představení Orfeus Jiřího a Ota Bubeníčkových, které živě přenášel kanál ČT art, zde byla otevřena výstava fotografií primabaleríny Darii Klimentové a dvakrát zaplnili návštěvníci festivalu také piazzetu Národního divadla, a to při setkání s hvězdami StarDance i při interaktivním Zlatém dnu Zlaté Prahy, kde se představila řada tanečních škol a souborů. Po dva dny probíhal doprovodný program s workshopy a tančírnou také na Nákladovém nádraží Žižkov.

Soutěžní snímky letošního ročníku festivalu Zlatá Praha hodnotila pětičlenná mezinárodní odborná porota v čele s předsedkyní Barbarou Willis Sweete, trojnásobnou držitelkou prestižních televizních cen Emmy, která byla rovněž za své projekty věnované hudbě třikrát nominována na Grammy. Českým zástupcem v porotě se letos stal Roman Bělor, ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

V porotě Zlaté Prahy letos zasedli: Barbara Willis Sweete (režisérka a producentka, Kanada), Roman Bělor (ředitel festivalu Pražské jaro, Česká republika), Robin Lough (režisér, Velká Británie), Anne Røthing (producentka, Norsko), Ieva Rozentale (vedoucí oddělení kultury v Lotyšské televizi, Lotyšsko).

Stopáž75 minut
Rok výroby 2016
 L
ŽánrHudba