Dochované zpravodajské šoty s datem vysílání 29. 1. 1968. Bez zvuku.

Část textu odpovídá dobovému komentáři.

1. Pohřešování izraelské ponorky Dakar ve Velké Británii
Toto jsou archivní záběry izraelské ponorky Dakar (původním jménem Totem), která se od minulého týdne pohřešuje. Dakar byla jednou ze čtyř ponorek izraelského válečného námořnictva. Film byl natočen v listopadu loňského roku v britském Portsmouthu, kde ponorka prodělala generální opravu. Posádku Dakaru tvořilo 69 mužů. Po opravě a zkouškách nastoupila plavbu do Izraele. Ponorka je zatím stále nezvěstná.

2. Stavba dálnice v Japonsku
V Japonsku byl dokončen první úsek dálnice č 1. Vede z Tokia k posvátné hoře Fudži. Dbají na zvýšenou bezpečnost. Maximální povolená rychlost je jen 100 km/h. Do května příštího roku bude dokončen druhý úsek dlouhý 93 kilometrů. V obtížném terénu používají japonští stavbaři moderních stavebních postupů a nových materiálů. Dálnice č. 1 spojí všechny části Japonska do roku 1985, celkem bude měřit 7 600 kilometrů.

3. Nález slovanského sídliště polskými archeology
Gliwice (Polsko) – Při budování nového dolu byly objeveny pozůstatky starého slovanského sídliště, které zde bylo ještě před vznikem polského státu. Mezi jinými nálezy jsou i tyglíky na plavení mědi z 5. století.

4. Průmyslové televize ve školním vyučování
Putnok (Maďarsko) – V místním gymnáziu místo učitele pokusně vyučují obrazovky průmyslové televize. Osm až deset žáků sleduje na jednom přístroji obrazový materiál k lekcím. Do vyučování může zasáhnout i ředitel školy, který kontroluje kvalitu vysílání. Zajímavý experiment se zatím uplatní jen v některých předmětech.

5. Události ve světě
New York (USA) – Prezident Johnson povolal ze zálohy do aktivní služby 14 600 mužů do výcvikového střediska letců. Byla to reakce na americkou špionážní loď Pueblo, kterou minulý týden zajaly korejské státní čluny u pobřeží Vietnamské demokratické republiky. Piloti nastoupí okamžitě do kursu pro letecké bombardováni. I když nebudou za současné situace nasazeni, množí se dohady, že je americká vláda použije ve Vietnamu.

KLDR a Jižní Korea – V noci na dnešek opět střílely americké a severokorejské jednotky přes demarkační linii mezi KLDR a Jižní Koreou. Z Jižní Koreje je hlášena zvýšená aktivita partyzánů. V Soulu předvedli novinářům mrtvá těla 13 partyzánů, kteří zahynuli minulý týden při pokusu o dobytí prezidentského paláce Modrý dům. Přehlídky obětí se zúčastnili také američtí vojáci. Byly vystaveny zbraně, které partyzáni v Jižní Koreji používají.

Francie – Francouzská ponorka Minerve absolvovala minulý týden cvičení nedaleko přístavu Toulon. Těsně před plánovaným návratem se 27. ledna potopila ve Středozemním moři s 52 muži na palubě. Pátrají po ní lodě, letadla a helikoptéry. Zatím objevily jen na velké ploše rozptýlené olejové skvrny, neurčenou trosku a na jednom místě zvuky pod mořskou hladinou, které by mohly pocházet z potopené ponorky.

6. Proces s vysokými důstojníky a úředníky Sjednocené arabské republiky
Káhira (Egypt) – Pokračuje proces s padesáti čtyřmi vysokými důstojníky a členy ministerského kabinetu Sjednocené arabské republiky. Mezi obžalovanými je i bývalý ministr války Badran, vedoucí činitelé vojenské výzvědné služby a další vysocí vládní úředníci. Obžaloba jim klade za vinu, že podporovali reakční činnost maršála Abdula Hakima Amira, sesazeného po loňské válce s Izraelem.

Stopáž5 minut
Rok výroby 1968
 P čb 4:3