Dochované zpravodajské šoty s datem vysílání 7. 1. 1968. Částečně se zvukem.

Část textu odpovídá dobovému komentáři.
1. Komandorské ostrovy SSSR – Komandorské ostrovy leží na východě Sovětského svazu, asi sto osmdesát kilometrů východně od Kamčatky. V 1. polovině 18. století objevil a prozkoumal tyto končiny ruský mořeplavec Vitus Bering. Při své poslední veliké výpravě zemřel na větším z obou Komandorských ostrovů, který byl na jeho památku nazván ostrovem Beringovým. Bohatstvím Komandorských ostrovů jsou volně žijící kožešinová zvířata. V 19. století zde měla zakoupeno honební práva americká obchodní společnost z Aljašky. Jejím bezohledným lovcům padly za oběť statisíce těchto zvířat a spolu s nimi byly skoro vyhubeny jiné vzácné druhy kožešinové zvěře, jako například polární liška a vydra. Dnešní obyvatelé Komandorských ostrovů opatrují toto svoje bohatství. Jsou potomky kdysi vymírajícího národa, příslušníky jedné z nejmenších národností Sovětského svazu.Tito obratní lovci a rybáři se jmenují Aleuté. Žijí zde daleko od center civilizace a pohodlí moderního života, přesto se necítí osamoceni. Mají své školy, vydávají svůj časopis Aleutská hvězda a kromě tradičního dopravního prostředku jim spojení s Velikou zemí zajišťuje i pravidelná lodní a letecká doprava. Komandorské ostrovy jsou nazývány Královstvím mlhy a větrů. Počasí se zde mění každou půlhodinu a slunečných dnů je zde pouze 14 do roka. Přesto je zde bujná a podivuhodná vegetace. Lov lososů Aleuté provozují spíše pro zábavu než pro obchod. Loví je způsobem pro nás trochu neobvyklým, na jakýsi prut zakončený hákem.

2. Velká Británie kolmý start Velká Británie – Surrey – Nový britský tryskový letoun Harrier budí pozornost a obdiv leteckých odborniků. Na letišti v Surrey měli možnost sdílet tento obdiv i pozvaní novináři. Největší předností letounu je kolmý start a neuvěřitelná manévrovací schopnost. Maximální rychlost je sice „jen“ 1 190 kilometrů za hodinu, ale za to může tento letoun nést 2500 kilogramů bomb a je vyzbrojen raketami a palubními kanóny. Dolet má 3 200 kilometrů. Prvních šedesát tryskových letadel už bylo zařazeno do Svazu vojenského letectví Velké Británie. Snadná napadnutelnost rozjezdových ploch způsobila, že o toto letadlo je už dnes velký zájem v zahraničí. Mezi největší zájemce patří Izrael.

3. Sportovní areál USA – New York – V Madisson Square Garden dokončují po pětileté výstavbě sportovní a kulturní areál. Jen do kruhového stadionu se vejde dvacet tisíc sedících diváků. Kromě sportovišť bude v areálu kino, divadlo a sál pro kuželky. Už za měsíc má být objekt dokončen.

4. Kostarika hadi Kostarika – San José – V hlavním městě se intenzivně pracuje na vývoji séra proti nejnebezpečnějším jihoamerickým hadům. Pod vedením majora americké armády doktora Flowerse zde odebírají jed 150 plazům. Zdrojem pro výrobu protilátek je krev koní, jejich organismus totiž odolá vstříknutému jedu.

5. Libérie inaugurace Libérie – Za účasti zahraničních hostů, korunního prince z Etiopie, víceprezidenta Kamerunu a dalších, byl do úřadu uveden nový liberijský prezident Tubmann. Byl zvolen již pošesté. V inauguračním projevu zdůraznil zejména další rozvoj výchovného a zdravotního programu.

Stopáž8 minut
Rok výroby 1968
 P čb 4:3