Hlavní zpravodajská relace ČST – němé

Obsah dílu

Soutěž knih pro Lipsko

Soutěž knih pro Lipsko

Praha - Spálená ulice - Galerie Mladá fronta - V rámci velké mezinárodní výstavy knižního umění, která se bude konat letos v létě v Lipsku, bylo vyhlášeno několik uměleckých soutěží. Včera byla v síni Mladé fronty zahájena výstava, která seznamuje s výsledky národní soutěže. V soutěži volné grafiky na téma "Přátelství mezi národy" získal 1.cenu Karel Hruška za grafické listy s protiválečným obsahem. Za typografickou úpravu díla Williama Shakespeara obdržel 1. cenu Oldřich Hlavsa. V soutěži ilustrátorů byla nejlépe ohodnocena Bornova ilustrace Brechtova díla Matka Kuráž.

Ženská encyklopedie

Ženská encyklopedie

Knižní novinky - Encyklopedie moderní ženy.

Hudba v Písku

Hudba v Písku

Písek - Významnou osobností byl Otakar Ševčík (1852 - 1934) houslista a pedagog. V letech 1903-6 vedl letní kurzy svých zahraničních žáků v Kandlově mlýně u Prachatic, v roce 1907 se se svou houslovou školou přestěhoval do Písku, kde jeho žáci výrazně obohatili hudební život. Ve 20. letech působil v zahraničí. Vždy se ale rád vracel do Písku, kde měl výborné podmínky pro práci a kde se mu velmi líbilo. V roce 1912 mu bylo uděleno čestné občanství města, v roce 1932 byla na jeho domě odhalena pamětní deska. Zemřel v Písku a je pochován na svatotrojickém hřbitově.

Bomba v Budějovicích

Bomba v Budějovicích

České Budějovice - Dvacet let uplynulo tento měsíc od amerického náletu na České Budějovice. Až teď odkryli bagristé na stavbě teplárny stolibrovou leteckou bombu. Příslušníci Veřejné bezpečnosti odvezli nebezpečný nález za město, kde ji ve staré štole zneškodnili.

Reportér Bischof

Reportér Bischof

Praha - Obecní dům - S dílem fotoreportéra švýcarského původu Wernera Bischofa, který tragicky zahynul v padesátém pátém roce, nás seznamuje včera otevřená výstava v galerii v Obecním domě.

Velryba u Matěje

Velryba u Matěje

Praha - Park Kultury a oddechu Julia Fučíka - Holešovice - Výstaviště - Matějská pouť - Vystavená preparovaná velryba Goliáš z italského lunaparku. Přepravuje se v kamionu se speciálním zařízením, které ji udržuje v chladném stavu. Měří 22 metrů, váží šedesát osm tisíc kilogramů.

Volby v Bečuánsku

Volby v Bečuánsku

Bečuánsko (Botswana) - V Bečuánsku se v těchto dnech po osmdesáti letech britského protektorátu konaly první volby do parlamentu. Ve volbách zvítězila Demokratická strana jejíž vůdce kmenový náčelník Seratce Khoma žil dlouhá léta v exilu. Nyní bude prvním ministerským předšedou. Ve volbách se představila také Bečuánská lidová strana jako první celonárodní politická organizace země.

Studenti se stěhují

Studenti se stěhují

Praha - Petřiny - Nové vysokoškolské koleje - Prvních 150 chlapců se už přestěhovalo do útulných pokojů nové koleje. Rozsáhlý areál vyrůstá na Petřinách a patří Karlově univerzitě. Dosud jsou hotovy první dva objekty, výstavba dalších má skončit ještě letos. Potom tu najde pěkné a moderní bydlení bezmála tři tisíce studentů posluchačů práv, filozofie, osvěty a novinářství.

Sýry z Krumlova do SAR

Sýry z Krumlova do SAR

Český Krumlov - Jihočeské mlékárny - Výroba plísňového sýru Niva. Chutná i labužníkům v zahraničí. Právě dnes odeslali dalších deset tun až do Alexandrie ve Sjednocené arabské republice.

Přehrát vše
Stopáž12 minut
Rok výroby 1965
 P čb 4:3