72. mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2017

Přímý přenos slavnostního zahajovacího koncertu z Obecního domu v Praze. Cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany hraje Vídeňská filharmonie, diriguje Daniel Barenboim. Režie A. Rezek

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Pražské jaro 2017 bude zahájeno skutečně velkolepě – Vídeňskými filharmoniky, kteří jsou mnohými řazeni na první příčku pomyslného žebříčku nejlepších světových orchestrů. V jejich čele stane dirigent Daniel Barenboim. Přípravy této unikátní, vpravdě historické události, budou zachyceny v dokumentárním filmu, který vzniká v koprodukci České televize a Pražského jara.

Skutečnost, že Daniel Barenboim bude na zahajovacím koncertu festivalu dirigovat erbovní dílo české hudby je výsledkem několikaletého vyjednávání. Barenboim pojal přípravy zahajovacího koncertu skutečně důkladně i velkolepě: Smetanovu Mou vlast zařadil na program abonentního koncertu Staatskapelle Berlin 12. a 13. prosince 2016 v Berlíně. Jen několik dní poté dílo nastudoval s Vídeňskými filharmoniky a uvedl na koncertech ve Vídni, Paříži a Kolíně nad Rýnem (16. až 21. prosince 2016). S Vídeňskými filharmoniky Mou vlast zahraje v předvečer festivalu, tedy 11. května 2017, v Mnichově – symbolicky ve městě, které po dlouhá desetiletí bylo spjato s působením dirigenta Rafaela Kubelíka, jenž tam Smetanův cyklus s velkým úspěchem uváděl. Zajímavostí je, že si Daniel Barenboim nechal zaslat videozáznam slavné Kubelíkovy interpretace z Pražského jara 1990. Po zahajovacích koncertech Pražského jara dílo představí ještě v Linci a opětovně ve Vídni.

Smetanova Má vlast se tak dostává na světová pódia, kam po právu patří – jak ostatně sám Barenboim v rozhovoru zdůrazňuje.

Stopáž90 minut
Rok výroby 2017
 L HD
ŽánrHudba