Josef Plojhar – kněz, lidovecký politik a ministr zdravotnictví se má stát podle režimu mluvčím církve místo internovaných biskupů. Pátý díl dokumentárního seriálu o dějinách katolické církve v letech 1945–1989. Režie J. Březina

KSČ ve svém boji s katolickou církví postupovala podle sovětského vzoru. Ale na rozdíl od ruské pravoslavné církve měla katolická církev své centrum ve Vatikánu a tento mezinárodní rozměr znemožňoval její snadné ovládnutí. KSČ se proto pokusila zničit tu část církve, která se proti její politice postavila nebo přinejmenším nechtěla na této politice spolupracovat, a z té části církve, která byla ochotna na spolupráci přikývnout, chtěla vytvořit jakousi domácí církev. I z tohoto důvodu režim inicioval vznik organizace kněží nazvané Mírové hnutí katolického duchovenstva. Symbolem kolaborace s režimem se pak stal katolický kněz a lidovecký poslanec Josef Plojhar.

Plojhar vystupoval před 2. světovou válkou jako český vlastenec, za války byl vězněn v koncentračních táborech a po válce i z těchto důvodů jeho politická kariéra stoupala. Plojhar se ale na rozdíl od kardinála Berana postavil na stranu nového režimu. Josef Beran Plojharovi nařídil, aby nekandidoval a vzdal se svých politických funkcí, ale Plojhar Berana neposlechl a poslancem byl až do roku 1960. Od února 1948 až do roku 1968 byl navíc ministrem zdravotnictví. Klasickou komunistickou strategií pro získávání kolaborantů bylo hledat jejich slabá místa a s nimi je vydírat. StB tak shromažďovala citlivé informace o kněžích, a ty se pak snažila získat pro spolupráci nebo pro vstup do Mírového hnutí katolického duchovenstva.

Tovarišč pop je pátým dílem třináctidílného dokumentárního seriálu Zakázaný Bůh, který na příbězích a v kontextu ukazuje dějiny katolické církve v Československu v letech 1945–1989.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrDokument