Rozmach genetiky přináší lidem naději, ale i rizika. Úprava lidského genomu, nabídka „dětí na přání“ nebo produkce geneticky modifikovaných potravin. Otazníky spojené s geny bude Jan Pokorný předestírat svým hostům, kterými budou předseda České komise pro nakládání s geneticky modifikovanými organizmy a produkty Jaroslav Petr, socioložka Tereza Stöckelová, biolog a přednosta Ústavu etiky 3. lékařské fakulty UK Marek Vácha a odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik Miroslav Šuta.

Rozmach genetiky přináší lidem naději, ale i rizika. Jak funguje taková genová terapie? Budeme schopni vystřihávat „špatné“ geny a léčit tak AIDS, rakovinu, poruchu imunity? Dočkáme se například transplantace orgánů z geneticky upravených prasat, jejichž orgány lidské tělo přijme? A budeme v budoucnosti produkovat „děti na přání“?

Druhým problematickým okruhem je rozklíčování genomu, čili možnost zjistit genetickou výbavu. Bude možné po přečtení individuálního genomu předpovědět riziko možných budoucích onemocnění – onkologických, kardiovaskulárních, autoimunitních, neurologických? Budeme takto moci nemocem předcházet a „léčit“ je, ještě než vypuknou? Jaká rizika přináší takové „předvídání budoucnosti“?

Součástí genového inženýrství je i výroba geneticky modifikovaných potravin. Jaká rizika existují zde? Nemohou být modifikované geny pro přírodu nebezpečné?

A k čemu je klonování zvířat? Nepřináší to zvířatům zbytečné utrpení, když řada naklonovaných zvířat má zdravotní problémy a brzy umírá?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2017
 L HD