Mají politické strany ještě vůbec nějakou budoucnost nebo se svět nezadržitelně blíží k rozpadu dosud existujícího politického systému? A co (nebo kdo) je na politickém kolbišti nejspíš vystřídá? O tom budou diskutovat: zakladatel STEMu Jan Hartl, komentátor Jiří Pehe, rektor Metropolitní univerzity Praha Michal Klíma a sociolog a politolog Jiří Navrátil.

Podle názorů mnoha evropských politologů se západní svět nezadržitelně blíží rozpadu dosud existujícího politického systému, o kterém se dosud mluvilo jako o jediném možném. Takzvané tradiční politické strany zápasí s odlivem členstva i voličů. To se netýká jen České republiky.

Politickým stranám roste konkurence v protestních hnutích, která se již nestaví jen proti kapitalismu, ale i proti neoliberalismu, privatizaci veřejné služby a prohlubování sociální nerovnosti. Ať se jedná o pravicové nebo levicové hnutí, vládnoucí establishment jim dává stejnou nálepku – „populismus“.

Z čeho pramení všeobecná neoblíbenost politických stran? Proč ztratily důvěru veřejnosti a jsou považovány jen za prostředek k udržení moci v rukách úzké skupiny lidí?

Jsou nová anti-systémová hnutí populistická nebo naopak přinášejí do politiky svěží vítr?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2017
 L HD