Nastal soumrak globalizace? Je možné globalizaci nějak zastavit a vrátit se k ekonomicky suverénním národním státům? Nad tím se bude zamýšlet Jan Pokorný se svými hosty, kterými tentokrát budou: ekonom Lubomír Civín, filosof Marek Hrubec, socioložka Tereza Stöckelová a známý komentátor Jan Macháček.

Globalizaci můžeme chápat jako zvláštní etapu kapitalismu, vyznačující se propojením technologie a ekonomických aktivit, které mají globální dopad. Jedním z dominantních aktérů globalizace se staly nadnárodní firmy, jejichž ekonomická (a následně i politická) moc dramaticky roste.

Celá desetiletí jsme politiků slyšeli, že globalizace je cosi jako počasí – nelze s tím nic dělat, je potřeba se tomu přizpůsobit. Nyní se – zejména na pravici – aktivizují ti politici, kteří se s tím smířit nechtějí. Od kritiků nadnárodní politické integrace (například Evropské unie), dnes slýcháme, že globalizace se vyčerpala. Nastává její konec a národní státy berou politickou kontrolu ekonomiky a financí zpět do vlastních rukou. Jako příklad bývá zmiňován Brexit nebo vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA.

Co lidem na globalizaci nejvíc vadí? A řídí vůbec někdo globalizaci, nebo se žene vpřed vlastní setrvačností? Je třeba globalizaci „politizovat“, aby se nikým neřízený proces dostal pod kontrolu? A jaká jsou její největší rizika?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2017
 L HD