Umíme dobře umírat? A co je při umírání to nejdůležitější? Doslova o otázkách života a smrti budeme tentokrát v Souvislostech diskutovat se zakladatelkou hospicového hnutí Marií Svatošovou, s primářkou onkologického oddělení Jitkou Abrahámovou, s psychologem Martinem Loučkou a s teologem a lékařem Jaromírem Matějkem.

Život každého z nás skončí smrtí. Smrt tedy patří nerozlučně k životu. Současné generace se ji ovšem většinou snaží odsunut nebo úplně vytěsnit z našeho života. Je nám nepříjemné o ní mluvit, i vůbec o ní uvažovat. Umíráme většinou sami ve specializovaných zařízeních, bez přítomností svých blízkých.

Jak to zařídit, abychom ze života odcházeli opravdu dobře? Co je při umírání to nejdůležitější? Zmírnění bolesti? Přítomnost blízkých? Možnost hovořit s lékařem? Jak vůbec mluvit s umírajícím?

A je lepší umírat doma nebo v nemocnici? Nebo v hospici? A do kdy má lékař pacienta léčit a ve kterém okamžiku je lepší s léčbou přestat léčit a nesnažit se samoúčelně zadržovat smrt. Co to je marná léčba?

O tom všem bude Jan Pokorný mluvit s lékaři, s psychologem a se zakladatelkou hospicové péče u nás.

Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD