Putování k neznámým pramenům známých řek s Luďkem Munzarem (2004). Režie B. Ludvík

Cestou proti proudu Labe, mezi Mělníkem a Pardubicemi, nás čeká pátrání po pramenech dalších tří řek: Cidliny, Doubravky a Chrudimky. Původně k nim měla patřit ještě říčka Mrlina, která se vlévá do Labe v Nymburku, ale nakonec se její soutok a její pramen ocitne jen v plánované knize Zpět k pramenům, do televizního cyklu se už nevešel. Cidlina a Chrudimka mají pramen označen, ale při našem pátrání jsme objevili i jiné možnosti. Doubrava až doposud pramenila v rybníku Doubravníku. My se vydali hledat do lesů nad rybníkem jeho hlavní přítok a ten jsme označili za počátek řeky Doubravy.
Pravda pramenů je někdy krutá. Nejsou to vždycky jen romantická, nepřístupná, malebná místečka. Ale když už podstoupíte tu cestu k prameni, většinou přijmete jakoukoliv jeho podobu.
Vydat se na cestu zpět k pramenům může člověku přinést netušená překvapení. Je dobré to vědět, je dobré být na to připraven. Protože jít k pramenům neznamená jen objevovat netušené věci kolem sebe, na cestě, ale především v sobě, cestou do sebe.
Čistou mysl a nezkalený pramen.
Motto:
Pojďte s námi prodírat se houštinami, brodit se potoky, zdolávat bažiny.
Vydejme se tou pradávnou cestou člověka, který, když osídloval zemi, postupoval proti toku řek.
Začněme u soutoku, kde řeka ztrácí své jméno a zaniká, a vystoupejme až tam, kde se řeka rodí.
Pojďte s námi k místům, která byla odpradávna opatrována a uctívána, a podívejme se, jaká jsou dnes.
Pojďte s námi zpět k pramenům.
Stopáž20 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3
ŽánrDokument