Zpět k pramenům

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2463  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vše o knize Zpět k pramenům

Přebal knihy
Vážení přátelé cyklu Zpět k pramenům, dovolte, abychom vám oznámili, že váš oblíbený cyklus bude mít od dubna 2005 i knižní podobu.
Připravili jsme ji pro vás, na vaše četné dotazy a žádosti, během měsíce ledna a února 2005. Autor a režisér cyklu, Bedřich Ludvík, se znovu vrátil do doby, kdy cyklus vznikal. Vyšel z textů scénářů, které obohatil o nezařazené části a vzpomínky na natáčení. K textu připojil na 250 barevných fotografií pořízených během natáčení kameramenem Josefem Nekvasilem, asistentkou produkce Martinou Kabelkou a jím samotným. Vznikla reprezentativní obrazová publikace o bezmála třista stranách, která vyčerpávajícím způsobem dokumentuje stejnojmenný televizní cyklus a nabízí i řadu poznatků a zážitků navíc.

Doplňky druhého vydání knihy Zpět k pramenům [PDF - 853 kB]

Rozhovor v Dobrém ránu:

Takto vypadalo šest návrhů na obálku:

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Několik pohledů na počítačovou podobu první kapitoly:

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Jak se rodí kniha

Tisk knihy proběhl v týdnu mezi 7. až 10. březnem 2005 v Praze-Modřanech, v tiskárně Mladé fronty, která ve spolupráci s Českou televizí knihu Zpět k pramenům vydala.

Pak archy potištěného papíru musely týden schnout.

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

V pondělí 14. března byly převezeny do knihvazárny v Sadské, což je město asi 40 km od Prahy směrem na Poděbrady. To už si autor, Bedřich Ludvík nenechal ujít:
"Mám za sebou už dvě knihy, ale až při této knize jsem si uvědomil, že jsem ještě nikdy reálně neviděl zrod takové knihy. A řekl jsem si, že tentokráte si zrod knihy nenechám ujít. Vždyť člověk nikdy neví, která kniha je jeho knihou poslední.
A tak jsem dojížděl do knihvazárny v Sadské a s úžasem sledoval, jak se z něčeho tak intimního jako je kniha stane záležitost strojů, jak jedna kniha zaměstná na desítky hodin desítky lidí. A musím říct, že je to velmi zvláštní pocit, směs dojetí a úžasu, dívat se na to, jak se v hale knihvazárny o vaše "dítě" starají cizí lidé. A vlastně jim nikdy nebudu moci dost poděkovat…"

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

V hale knihvazárny byly archy vyloženy z palety, nakrájeny na potřebné rozměry, složeny do svazků, sneseny do knihy, sešity a zavěšeny do laminovaných desek.

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Na konci práce desítek rukou a desítek hodin byla tato krásná, voňavá, nová kniha.

Křest knihy

Slavnostní křest knihy Zpět k pramenům proběhl ve středu 6. dubna 2005 v 15.00 v prostorách knihkupectví nakladatelství Academia na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice.
Během křtu promluvil kameraman Josef Nekvasil, průvodce cykly Rozhlédni se, člověče, Paměť stromů a Zpět k pramenům, Luděk Munzar a kmotra knihy, bývalá šéfdramaturgyně centra dokumentární tvorby ČT, Alena Mullerová.
Autor a režisér cyklu a autor knihy, Bedřich Ludvík, celý křest moderoval a zahrál jak písně z odvysílaných cyklů, tak i píseň z připravovaného cyklu Praha, město věží.
Kniha byla pokřtěna vodou z vodovodu, což v Praze znamená, že jde buďto o vodu z řeky Jizery nebo Želivky.
Kniha Zpět k pramenům je v tomto okamžiku nejreprezentativnější knihou, která vzešla z původní tvorby České televize.

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Výkladní skříně

Na konci celého toho řetězce kolem vydání knihy je jednoduchá, ale důležitá věc - umístění knihy ve výkladní skříni. Sám bych to asi nikdy neudělal, ale ponoukl mě k tomu mail divačky Heleny: prý bych si měl některé výkladní skříně s knihou Zpět k pramenům nafotit. Nejdřív jsem to považoval za sebežerství, ale pak jsem si uvědomil, že paní Helena má pravdu: je to svým způsobem unikátní chvíle. Nevydávám knihu zase tak často, abych tomuto aspektu nemohl věnovat jistou pozornost. A tak jsem v pátek 15. dubna odpoledne obešel s fotografickým aparátem pár knihkupectví v centru Prahy a natofil tyto snímky:

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek První dvě jsou z výlohy podnikové prodejny Mladé fronty - tedy nakladatelství, které knihu vydalo. Vidíte, že na jedné z nich používají "svou" knihu jako podklad pod knihu jiného nakladatelství - zvláštní.
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Druhé dvě fotografie jsou z knikupectví Academia, tam byla kniha "pokřtěna". Tady věnovali knize dvě výkladní skříně.
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Poslední dvě fotografie jsou z knihkupectví Luxor z Václavského náměstí. I tady má kniha poměrně veliký prostor.

Ze všech fotografií je zřejmé, že se kniha Zpět k pramenům ocitá v zajímavé společnosti - Viewegh, Zeman, Klaus, Horáček.
A jak je tomu ve vašem městě, ve vašem knihkupectví? Máte-li chuť nafoťte, prosím, knihu Zpět k pramenům ve výkladní skříni "vašeho" knihkupectví a fotku mi pošlete na adresu: bedrich.ludvik@ceskatelevize.cz
Budu se těšit…

Stopáž: 20 minut – Rok výroby: 2005 – ST  4:3
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Kdo je…
Bedřich Ludvík
Bedřich Ludvík

dramaturg

* 1953