Diskuse

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, na Divácké centrum ČT nebo použijte tento formulář.
 • Antonín 22. 9. 2021 09:00 Reagovat 3 0

  Československé legie v Rusku, Francii, Italii - to byl významný výraz odporu proti Germánům...

  A základ československé armády po roce 1918.

 • Petr Šraier 15. 9. 2021 12:45 Reagovat 0 2

  Faktograficky sice zajímavé...

  ...ale jinak... :-/ My vážně neumíme natočit (až na světlé výjimky) dokument na úrovni roku 2021. Opět "mluvící hlavy" a herec, kladoucí přihlouplé otázky. Stačí se podívat na Netflix a hned člověk vidí, jaká staletí za opicemi jsme se ocitli. :-(

 • Lucie 27. 10. 2018 18:45 Reagovat 4 0

  Sacrario militare di Castel Dante

  a památník Campana dei Caduti nad Roveretem jsou nezapomenutelné. Při našich cyklo zájezdech na Lago di Garda se vždy snažím pár zdatnější klientů vyburcovat k výjezdu ( a k zaplacení vstupného do památníku), protože na kole je to dost namáhavý výšlap. Ti, co se dali přesvědčit, vždy po návštěvě ocenili působivost těchto památných míst.

 • Jaroslav Lhotský 26. 10. 2018 18:15 Reagovat 1 1

  Bedřich Havlena

  Děkuji za vzpomínku. Bohužel je pouze odvarem vzpomínek na " zasloužilejší!/ doplň dle svého světonázoru/.Pamětní deska B. Havlenovi, odhalená na Mělníku v již " nových českých dějinách, už spadla ze zdi.Zdravím vás Dr.J.Lhotský, potomek Bedřicha Havleny . Mělník.

 • Karel 26. 10. 2018 17:08 Reagovat 4 0

  Díky

  Druhá část Legie 100 (z italské fronty) byla vynikající. Tak má vypadat výchova k vlastenectví! Žádné plané fráze, jak často v poslední době slyšíme od našich nejvyšších představitelů, ale pátrání na místě událostí, historická fakta a záznamy přímých účastníků. KHB by z vás měl radost.

 • antos 26. 10. 2018 10:40 Reagovat 8 4

  neopohádkosloví

  jeden děda narukoval na ruskou,tem padl do zajetí (nedesertoval),po vypuknutí revoluce šli mnozí do legií aby neumřeli hlady,když se dali na východ tak se rozhádali,mnozí na východ mechtěli,chtěli domů,tak se dali k rudým anebo na vlastní pěst ,jako děda,šli domů solo (dezertovali z legií),druhý děda po službě v turecku jako instruktor,šel v 18 roce,kdy si mysleli že jedou domů,na italskou frontu,přežili dva z batalionu

 • Tomáš Valenta 24. 10. 2018 13:45 Reagovat 5 0

  Díky za každý takový dokument o Velké válce. Většina našich pradědů však přes veškeré útrapy a šikanu bojovala v uniformách R-U za tzv. širší vlast. Snad se o natočení dokumentu o jejich anabázi někdo pokusí.

 • Jiří Kantor 23. 10. 2018 17:14 Reagovat 4 30

  Oslavy?

  1.mrzí mě, že stejnou měrou, jakou Česká televize adoruje dezertéry a lidi, kteří v uniformách nepřítele stříleli na své spoluobčany, nepřipomíná desetisíce českých a slovenských(tehdy hornouherských) vojáků, kteří nezradili a věrni vojenské přísaze umírali za svou vlast, ať už si o svém senilním císaři mysleli jistě cokoliv. 2.nenaplňuje mě velkým pocitem hrdosti, že slavíme vznik státu, který vznikl podvodem - žádný československý národ nikdy neexistoval a vytvořili jej účelově "otcové zakladatelé" pro obhajobu svého záměru. 3.asi pro každého je poněkud přitažená za vlasy představa exmanželů, kteří si 25 let po rozvodu teatrálně připomínají svou svatbu, . Nerozumím České televizi, proč rezignuje na objektivní historická fakta a zcela ve stylu komerčních televizí se pouští do pouťových oslav osob, jejichž činy navozují velmi rozpačité pocity .

  • František Šipr  •  8. 11. 2018 10:33 Reagovat 17 0

   re Jiří Kantor

   Vážený pane stačí si přečíst vyhlášení války " Mým národům" a těm odvážnějším informovaným dojde, že je třeba "udělat se pro sebe". Proto je vzdát úctu těm , kteří pochopili a něktzeří z nich zaplatili životem. Opět se ptám na alternativy: 1) Velkoněmecko, Hitler, inflace , holocaust 2) Stalinovy GULAGy, světová revoluce, bankrot? Bylo vybráno OPTIMÁLNÍ řešení. To řešení mě těší a nadále je mi líto našich prarodičů a rodičů, že to šílenství obou DVOJČAT - Němců a Rusů přežili. Myslím tím na ty radostné pochody do obou válek

   • Jiří Kantor 9. 11. 2018 11:20 Reagovat 1 6

    omluva

    Pane Šipr, omlouvám se moc. Po přečtení Vaši reakce si nejsem úplně jistý vyzněním svého příspěvku: jinými slovy říkáte totiž přesně totéž co jsem se pokoušel naznačit. Jen Vám chybí třetí možnost: pokračování monarchie, samozřejmě v demokratičtější podobě, jakou císař Karel I.navrhoval. Právě rozpad Rakousko-Uherska na bezmocné a politicky nevýznamné pašalíky (v to čítaje Československo) způsobil jejich následné uvržení do fašistických totalit. Pro ty šťastnější, protože západnější, do roku 1945, pro nás méně šťastné do roku 1989. S Rakousko-Uherskem by to oba tyrani zdaleka neměli tak lehké, ale to je jen další historické kdyby... Pokud jde o mou úctu k prarodičům (oba moji pradědečci z otcovy i matčiny strany bojovali na italské frontě v Dolomitech), jen jsem zmínil své zklamání nad tím, že stejnou měrou, jakou ČT oslavuje legionáře, nezmiňuje české vojáky v rakouskouherské armádě, jejichž útrapy, které si museli nesmyslně vytrpět, byly minimálně stejné, ale jejich morální vyspělost jim nedovolila střílet "do vlastních řad".

    • Člověk 10. 11. 2018 09:38 Reagovat 13 0

     Světová válka 1914 - 1918

     Světovou válku 1914 - 1918 rozpoutali válkychtiví představitelé monarchie Rakousko-Uhersko s podporou válkychtivého německého císaře Viléma II. Válkou monarchii sami zlikvidovali. VÁLKA je MASIVNÍ KONCENTRACE ZLOČINŮ! Konec monarchie a vznik nových republik byly nutným a logickým vyústěním této války. OBĚTI 1. světové války = usmrcení, zranění, zajatí, ztracení - země s nejvyšším počtem obětí (sestupně): Rusko-9150000, Německo-7142558, Rakousko-Uhersko-7020000, Francie-6160800, Britská říše-3190235, Itálie-2197000 atd. Počet obětí celkem - cca 37500000 !!! VÁLKU ROZPOUTÁ jen TĚŽCE MORÁLNĚ ZAOSTALÝ DAREBÁK!

     • František Šipr  •  10. 11. 2018 21:00 Reagovat 11 0

      re Člověk

      Vážený Člověče, všichni asi máme v očích - paměti filmové týdeníky z doby před a mezi válkami. Ty maršparádičky, uniformičky, ty radostné odjezdy vlaků - za 2 měsíce bude po tom. A proto na mladého císaře Karla bych NEVSADIL ani marku. Podělal by se před svými rakousko- německými militaristy. A proto, a proto bylo třeba "se udělat pro sebe".

    • František Šipr  •  11. 11. 2018 12:47 Reagovat 7 0

     re Jiří Kantor

     Vážený Kantore, v každé vesnici , alespoň u nás na Moravě je pomník padlým v 1.sv. válce. Tedy pokud ho nezrušili bolševici. Tam jsou fotky mladých kluků. Kdo má oči otevřené pochopí. Stejně tak na hřbitově čtete, přemýšlíte. Největším zneuctěním slušnosti jsou NACI a KOM.

     • Jiří Kantor 14. 11. 2018 16:12 Reagovat 0 7

      Oba říkáme totéž

      Vážený Šipre, jan NAZI, tak KOM to měli jednodušší s malým Československem nežli by to měli s Rakousko-Uherskem, a je-li logickým vyústěním války likvidace(rozpad)státu ,který válku začal a prohrál, pak by dnes nemohlo existovat ani Německo(1.a 2.světové války) ani Francie(Napoleonské války)

      • Člověk 14. 11. 2018 22:18 Reagovat 9 0

       Válku rozpoutá jen těžce morálně zaostalý darebák

       Pane Kantore, sám píšete o NESMYSLNÝCH válečných útrapách, které čeští vojáci museli vytrpět v rakouskouherské armádě. Výsledky válek Francie(napoleonské války) a Německa (ve 20.století) nevedly k zániku těchto států, protože za tehdejší světovládné zájmy Francie bojovali Francouzi a za tehdejší světovládné zájmy Německa bojovali Němci. Po 2. světové válce bylo poražené Německo alespoň rozděleno na dva státy. Rakousko-Uherská monarchie byla ustanovena v roce 1867, protože Maďaři si na Rakouském císařství dokázali vynutit určitou samostatnost. Monarchie Rakousko-Uhersko zahrnovala celkem 19 zemí (byly to království, arcivévodství, vévodství atd.) a s tím spojený velký počet národů, které se od sebe lišily nejen svými národními jazyky. Jazyky národů v R-U: němčina, maďarština, čeština, srbština, chorvatština, polština, ukrajinština (rusínština), rumunština, slovenština, slovinština, italština aj. První světovou válku vyvolalo Rakousko-Uhersko s podporou německého císaře. Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku a v souvislosti se spojeneckými smlouvami mezi státy se z původně zamýšlené krátké války stala rozsáhlá válka světová. S touto válkou se vojáci různých národů - příslušníci Rakouska-Uherska vnitřně neztotožňovali. Válka proto logicky skončila zánikem R-U monarchie a vznikly nové samostatné státy.

  • Starý Procházka 14. 9. 2021 22:54 Reagovat 0 0

   Nekrmte trola

   ...senilního kašpárka ignorovat.

Pošlete svůj komentář

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Položky označené * jsou povinné.

Sledujte diskusi e-mailem

Příspěvky zadané do diskuse vám budeme posílat na zadanou e-mailovou adresu. Na konci každé zprávy bude odkaz pro odhlášení.

Položky označené * jsou povinné.

Pošlete svou připomínku

Položky označené * jsou povinné.

» Pravidla diskuse na webu České televize

» Nahlásit nevhodnou diskusi