Koncert uspořádaný k nedožitým 60. narozeninám osobitého zpěváka v pražské Retro Music Hall z března 2011 uvádíme jako připomínku jeho narození před sedmdesáti lety. Účinkují: Band Milana Schelingera a hosté A. Brichta, K. Střihavka, P. Kolář a Dětský pěvecký soubor Řetízek – sbormistr J. Hlubuček. Režie R. Vodrážka

„Co já jsem za zpěváka,“ říkával o sobě Jiří Schelinger (1951–1981). Jakým tedy stihl být, než ve třiceti letech utonul v Dunaji? Podle reklamy prý neměl hlas jako zvon. Měl totiž něco cennějšího: schopnost upoutat tím hořkým, odřeným hlasem pozornost. Vzbudit napětí už prvními tóny. Hned jeho druhý singl se skupinou Faraon, Uhlířův a Svěrákův Dům holubí, vystřelil kluka z Bousova a nedoučeného instalatéra až k našim pěveckým hvězdám. Ve Zlatém slavíku byl čtvrtý a šest let za sebou se držel v první desítce. To tehdy dokázali jen Gott, Neckář a Zich. A Schelingerův kapelník František Ringo Čech ho posléze přiměl i k psaní písniček.

Deska na domě, kde Jiří Schelinger v Praze bydlel, neupozorňuje pouze na jeden z nejoriginálnějších hlasů české populární hudby, ale také na jednoho z jejích nejupřímnějších rebelů. Dlouhovlasý i jinak výstřední Schelinger byl v normalizačním příšeří podobným světlem jako v šedesátých letech 20. století Pavel Sedláček nebo Miki Volek. Někdy se k tomu musel „proklopýtat“ i skrz kolovrátkové melodie, jinak by se do tehdejší televize prostě nedostal.

Nakonec ovšem založil vlastní skupinu s bratrem Milanem a napsal i zaranžoval celé album Zemětřesení. Nahrát ho už nestihl.

Ale jak dokázal koncert 7. března 2011 v sále Retro Music Hall, i z pěti alb a dvaceti singlů, které Jiří Schelinger během sedmi let natočil, bylo k jeho nedožitým šedesátinám tehdy co připomínat.

* 6. 3. 1951

† 13. 4. 1981


Stopáž52 minut
Rok výroby 2011
ŽánrHudba