42 minut

21. říjen 2019

Obsah dílu

Škrty pro závislé — Zrazení — Proti skautům

Části dílu

00:51
Škrty pro závislé
  Neziskové organizace, to je pro mnohé politiky sprosté slovo. Už v devadesátých letech vznikla jejich síť, bez které se stát v některých oblastech neobejde. Patří mezi ně i organizace, pomáhající závislým. V drogové komunitě například vyměňují a sbírají stříkačky a tím udržují nízkou hladinu nakažlivých chorob jako je žloutenka a virus HIV. Ve státním rozpočtu na příští rok se pro ně počítá s nižší částkou, než loni. Jde zhruba o třicet milionů korun. Jak fungují a co to pro ně bude znamenat, zjišťoval reportér Ondřej Golis.
  13:22
  Zrazení
   Na začátku října zaútočilo Turecko na oblast severní Sýrie, spravovanou Kurdy. Umožnil to rozkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa ke stažení svých vojáků. Kurdové byli přitom spojenci koalice v boji proti Islámskému státu a na jejich bedrech spočívaly hlavní pozemní operace. Současnou situaci tak vnímají jako zradu. Do místa bojů se vypravily novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová.
   28:12
   Proti skautům
    Říjen roku 1952 se zapsal do historie jedním z monstrprocesů, který dopadl na významnou prvorepublikovou organizaci Junák. Komunistům ležela v žaludku, protože vychovávala mladé lidi v duchu etických zásad, které neladily s komunistickou ideologií. Využili toho, že řada skautů pomáhala lidem s útěkem přes hranice a v zinscenovaném procesu je odsoudili k tvrdým trestům. Natáčel reportér Miroslav Petráček.
    Přehrát celé video
    Stopáž43 minut
    Další díl
    4. listopad 2019

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám