Milionáři z ubytoven. Obchod s chudobou stojí stát miliardy ročně. Švédskou společnost rozdělila migrační krize. Do toho přišel teror. Těžký osud básníka Lehkoživa.

Obsah dílu

Přehrát vše

Milionáři z ubytoven

Takzvaný obchod s chudobou prosperuje v Česku už několik let a ročně jím protečou stamiliony korun. Majitelé ubytoven i soukromých bytů se nijak netají tím, že ubytovávat chudé a často zadlužené lidi na sociálních dávkách je výhodný byznys, který jim umožnil stát. Nejvíc těchto dávek jde do Moravsko-slezského kraje. Od června začne platit novela, která by měla platby státu majitelům nemovitostí omezit. Někteří starostové a odborníci na bydlení však tvrdí, že to situaci nezmění, více reportérka Silvie Kleková.

Autor reportáže: Silvie Kleková


Švédský sen

Švédsko je proslulé štědrým sociálním státem, který přitahuje imigranty z celého světa. Během uprchlické krize jich přijalo v poměru k počtu obyvatel vůbec nejvíc ze všech států Evropské unie. I mezi tolerantními Švédy náhle začala bodovat strana, která svůj program postavila na kritice přijímání migrantů. Do vyostřené společenské diskuse zasáhl páteční teroristický útok v centru hlavního města, při kterém zahynuli čtyři lidé. Ve Švédsku natáčela Markéta Kutilová.

Autor reportáže: Markéta Kutilová


Lehkoživ

Největší žijící básník, o kterém jste zřejmě dosud neslyšeli, se jmenuje Radek Lehkoživ. Ne, to není ironický umělecký pseudonym, ale skutečné jméno. Jak už to u básníků bývá, jeho život není žádná procházka růžovým sadem. V pražské čtvrti Žižkov pomáhá bezdomovcům a bývalým vězňům a v místních hospodách tvoří své dekadentní básně. A proč je největší? Uvidíte v reportáži Davida Vondráčka.

Autor reportáže: David Vondráček


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 121,00 kB; datum: 25. 4. 2017)

Stopáž42 minut
Rok výroby 2017
 P ST