Zasel obilí, sklidil pomstu. Chemická reakce od Agrofertu. Žádal policii o pomoc, místo ní přišel vrah. Světový filozof Jan Patočka a jeho martyrium na výslechu StB.

Obsah dílu

Přehrát vše

Chemická pomsta

Řešit obchodní spor tak, že někomu zničím úrodu, to je metoda jako z mafiánského filmu. Jenže je to realita. Zažil ji jihomoravský zemědělec Bohumír Rada, který se dostal do křížku s Agrofertem Andreje Babiše. Ten vyvrcholil už zmíněnou chemickou pomstou na lánu obilí. Natáčeli reportéři Michael Fiala a Jan Moláček.

Autoři reportáže: Jan Moláček, Michael Fiala


Nepomohli chránit

Dvaatřicetiletý Michal žil s noční můrou dlouhá léta. Obtěžoval, ba pronásledoval ho bývalý soused, se kterým si hrál jako malý kluk. O tom, že má strach o život, několikrát informoval policii, naposledy ještě čtvrt roku před smrtí. Věděl, že pronásledovatel je psychicky vyšinutý a zároveň ozbrojený. Policie ovšem jeho obavy o život nebrala vážně, dokud jeho těla nenašla zastřelené v podzemní garáži. Michalovi blízcí se rozhodli exkluzivně vystoupit v našem pořadu, o případ se zajímal reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Umučený filozof

Slavnějšího filozofa jsme u nás neměli. Studoval u největších filozofických es dvacátého století, Edmunda Husserla a Martina Heideggera, ale jeho kariéru neustálen přerušovaly dějiny. Válka, nástup komunismu, normalizace. Právě v té době se mírný a uhlazený muž, žijící především ve světě knih, začal výrazně angažovat. Stal se jedním z prvních mluvčích Charty 77 a zemřel brzy po krutém výslechu StB. Prvního června jsme si připomněli výročí jeho narození. Příběh Jana Patočky natáčela reportérka Monika Le Fay.

Autor reportáže: Monika Le Fay


Stopáž41 minut
Rok výroby 2015
 ST