Peníze ze zakázek končí v daňovém ráji. S Rittigem v pozadí. Zlikvidovali mu tátu, byl prý kulak. Pachatelé unikli trestu. Příběh vzpěrače, který v mládí dopoval – dnes je invalida.

Obsah dílu

Přehrát vše

Cestičky do ráje

Ivo Rittig strávil páteční noc v policejní cele. Jeho a dalších devět lidí policie obvinila v kauze Oleo Chemical, která dodávala bionaftu státním firmám - pražskému Dopravnímu podniku a Čepru. Zda se policii podaří prokázat, že se dopustili praní špinavých peněz, případně dalších deliktů, je otázka. Kauza má mnoho společného s ostatními případy, na které jsme už upozorňovali. Vždy jde o získávání tučné provize od firmy, která dělá veřejnou zakázku a fakticky odvádí práci. Dalo by se to popsat jako vztah cizopasníka na těle hostitele. Známými případy to ale nekončí – reportérka Jana Neumannová teď narazila na propletenec dalších firem, za nimiž stál Ivo Rittig a které se chovaly podle stejného vzorce.

Autor reportáže: Jana Neumannová


Štvanice na sedláka

Selhávání justice ve vztahu k zločinům minulosti je dávno známé téma. Nikoho nepřekvapí, ale bohužel, mnohé už ani netrápí. Pokud nemáte tu smůlu, že patříte k těm, kterým se příkoří stalo. Václav Šedivý je jedním z nich. Je potomek sedláckého rodu, který dokázal svou prací zbohatnout. Proto jeho otce komunisti označili za kulaka a za trest ho zlikvidovali. Důkazy o zlu a bezpráví zůstaly zachovány, jenže ta justice…více v reportáži Davida Macháčka.

Autor reportáže: David Macháček


Sportem ku zdraví

Nejmladší obyvatel domova seniorů v Čechticích je teprve sedmapadesátiletý Josef Kverek. Pokud je vám to jméno povědomé, pak si možná vybavíte, že v osmdesátých letech byl přeborníkem ve vzpírání. To se ovšem neobešlo bez chemie, která mu zničila zdraví. Taky proto o době nekontrolovaného dopování jako jeden z málo vrcholových sportovců otevřeně vypráví. Jeho příběh zachytil reportér David Vondráček.

Autor reportáže: David Vondráček


Stopáž38 minut
Rok výroby 2014
 P ST