Za vším hledej hazard. Vědecký park pro děti má zajímavé pozadí. Volyňští Češi chtějí zpět do vlasti. Mají strach z Putina. Odcházení a návraty žokeje Váni.

Obsah dílu

Přehrát vše

Park a hazard

Letos na jaře se v Liberci slavnostně otevřel vědecký park pro děti - IQlandia. Největší část peněz na jeho stavbu, víc než 300 milionů korun, šla z evropských dotací, skoro 60 miliony ale přispěl i český státní rozpočet. Projekt vzbudil velkou pozornost jako první svého druhu v ČR. My jsme zjistili, že za obecně prospěšnou společností, která park provozuje, stojí podnikatelé v hazardním byznysu a část peněz určených na veřejně prospěšné účely oklikou posílají zpět sami sobě. Natáčel reportér Jan Moláček.

Autor reportáže: Jan Moláček


Strach z Putina

Je to zajímavý paradox – Miloš Zeman situaci na Ukrajině nevidí nijak dramaticky, je to podle něj pouhá chřipka, přitom bojuje za to, aby Volyňští Češi mohli přesídlit do staré vlasti. Volyňští Češi si ovšem o ukrajinském konfliktu myslí něco docela jiného, než náš prezident. A právě proto chtějí z Ukrajiny zmizet. Lenka Králová natáčela mezi krajany už od jara a průběžně sledovala jejich rostoucí obavy z tamní krize – a především z ruského prezidenta Vladimira Putina. Podívejte se na její reportáž.

Autor reportáže: Lenka Králová


Konce a návraty Josefa Váni

Když loni prošel cílem s bičíkem v ruce, působil jako smutný rytíř Don Quijote. Tribuny mu tleskaly vestoje. Všichni si mysleli, že na Velké pardubické slavného žokeje Josefa Váňu už nikdy neuvidí. Bezprostředně po závodě taky emotivně ohlásil konec. Jenže bylo to už nejmíň podruhé. A letos na jaře naznačil, že s tím koncem to není definitivní. O umění odcházet jsme mluvili nejen s ním, ale i s několika špičkovými sportovci, kteří se do situace veterána dokážou vcítit. K životnímu příběhu Josefa Váni se vrátil reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Stopáž39 minut
Rok výroby 2014
 P ST