Tři roky od železniční tragédie ve Studénce jsou viníci stále bez trestu a pozůstalí čekají na odškodnění. Historický areál Kyselka v Karlových Varech se rozpadá, proč ho nikdo nechce zachránit?

Obsah dílu

Přehrát vše

Odškodnění železniční tragédie ve Studénce

Letos v srpnu uplynou tři roky od železničního neštěstí ve Studénce. Rychlík z Ostravy do Prahy tady narazil téměř ve stokilometrové rychlosti do spravovaného mostu, který se zřítil do kolejiště. Nehodu nepřežilo osm lidí, zraněných byly desítky. České dráhy sice pozůstalým a zraněným vyplatily odškodné podle zákona, ale jde spíše o symbolické částky. Naše spolupracovnice Stáňa Raupachová natočila rozhovor s jednou rodinou, která při tragédii přišla o devětadvacetiletou dceru. Ta se nechce smířit s tím, že ztráta nejbližšího člověka, která jim zničila život, je úředně vyčíslena na 240 tisíc korun.

Autor reportáže: Stanislava Raupachová


Zdevastovaný historický areál Kyselka

Lázně Kyselka byly architektonický skvost, který ve stejnojmenné obci nedaleko Karlových varů vybudoval podnikatel italského původu Heinrich Mattoni. Dnes je ovšem jeho dílo v tak zuboženém stavu, že se panu Mattonimu v hrobě asi neleží moc dobře. Vzpomínám si na jeden rozhovor s Milanem Kunderou, ve kterém slavný spisovatel kritizoval povrchnost francouzského povědomí o naší zemi. Některé tamní bedekry například píší, že Češi sice mají krásné památky, ale ty tu vybudovali Němci a Italové a s lidmi, kteří tu žijí, nemají vlastně nic společného. Kundery jako správného vlastence se to dotklo. Při pohledu na stav památek jako je Kyselka ale člověka napadá, zda náhodou ty francouzské bedekry nemají pravdu. Kdo zachrání historický areál, na to se ptala reportérka Rebeka Bartůňková.

Autor reportáže: Rebeka Bartůňková


Stopáž37 minut
Rok výroby 2011
 P ST