Jak vydělal padesát milionů úředník Radek Šnábl? Proč Galerie U Rudolfa stále prodává obrazy s falešnými podpisy? Jak se začaly vyrábět vzácné repliky klavírů v Divišově?

Obsah dílu

Přehrát vše

Expert na arbitráže Radek Šnábl

Radek Šnábl je nepochybně ekonomicky zdatný muž. Do svých čtyřiceti let dokázal vydělat zhruba padesát milionů korun. Patří určitě k nejbohatším úředníkům u nás. Otázka je, zda svůj majetek vydělal přesto, nebo právě proto, že dlouhá léta působí ve státních službách. Co konkrétně dělá? Na ministerstvu financí řeší miliardové arbitráže. A ještě jedna pozoruhodnost: jeho nadřízeným včetně ministra financí Miroslava Kalouska ani nevadí, že byl odsouzený za daňový podvod. Na majetek Radka Šnábla se zaměřil reportér Michael Fiala.

Autor reportáže: Michael Fiala


Posvěcený prodej obrazů s falešnými podpisy

Už jednou jsme upozornili na to, jak Galerie U Rudolfa hazarduje se jménem hereckého klasika Rudolfa Hrušínského. Prodává totiž obrazy se zfalšovanými podpisy. Je nám to sice líto, ale naše první reportáž tuto praxi nezměnila. Naopak, galerie teď má dokonce razítko soudního znalce, který toto podnikání posvětil. Naše reportérka Jana Neumannová přitom provedla jednoduchý pokus, který renomovaného odborníka strčí do kapsy pouhou selskou logikou.

Autor reportáže: Jana Neumannová


Klavíry od Američana z Divišova

A tentokrát jedna pozitivní tečka na závěr: středočeská obec Divišov se stává důležitým bodem na hudební mapě světa. Právě odsud míří k hudebním fajnšmekrům do ciziny repliky vzácných historických klavírů, které vznikají pod rukama Američana Paula McNultyho. Divišov si vybral před šestnácti lety a už tady zakotvil. Jeho příběh má navíc přídech milostného románu. V Divišově se do něj zamilovala kanadská klavíristka ruského původu, která si u něj původně nechala vyrobit piáno. Poslední kousek z jeho dílny je slavný nástroj Franze Liszta, kterému McNulty vdechl duši pro hudební festival ve Výmaru. Příběh Amerického milovníka klavírů natáčela reportérka Andrea Máslová.

Autor reportáže: Andrea Máslová


Stopáž37 minut
Rok výroby 2011
 P ST