Podivná změna územního plánu v Praze v blízkosti parku Parukářka. Osud opuštěného hotelu Labská bouda v Krkonoších. Život zamilovaného Maďara a Němky v poválečném Československu.

Obsah dílu

Přehrát vše

Pozemková transakce vedle parku Parukářka

Jak se dá zbohatnout na pozemcích v Praze, už víme. Je k tomu potřeba dosáhnout jediné věci, která je ale pro normálního smrtelníka nedostupná: změna územního plánu. Na dobré cestě k obchodu století je jakási firma Ortenária s anonymními vlastníky, která získala pozemky na Praze 3. Ty se z rekreační zóny teď mohou - s požehnáním úřadu - změnit na stavební parcely. Problém je, že ve firmě Ortenária působí dobrý známý radního, který o návrhu rozhodoval. Nabízí se tedy otázka, zda radní nejednal spíš v osobním zájmu místo v obecném. O případ se zajímala reportérka Lucie Sehnalová.

Autor reportáže: Lucie Sehnalová


Hotel Labská bouda na odstřel

Líbí se vám Labská bouda? Je to nepřehlédnutelný betonový hotel, který ční těsně pod vrcholkem Zlatého návrší v Krkonoších. Stojí tu už pětatřicet let a má punc komunistického monumentu. Proto by jej představitelé Krkonošského národního parku rádi srovnali se zemí. To by ale stálo skoro sto milionů korun. Architekti to navíc tak ostře nevidí a spíš by navrhovali nějakou levnější omlazovací kůru. Den v opuštěném hotelu strávil reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Poválečný vnitřní odsun

Milostnému citu se daří za všech okolností, i v podmínkách ne právě idylických. Vyprávět by mohli Marie a Ondřej Ráczovi, kteří nedávno oslavili diamantovou svatbu. Seznámili se těsně po válce, když se stali nevolníky na statku u Berouna v obnoveném československém státě. Říkalo se tomu vnitřní odsun. Němka a Maďar byli odsunuti ze svých domovů na opačném konci republiky a nerozuměli si ani slovo. Stali se druhořadnými občany, ale láska jim pomáhala snášet dějinné křivdy. Reportáž o neznámé kapitole českých dějin na pozadí milostného románu natočil reportér David Vondráček.

Autor reportáže: David Vondráček


Stopáž37 minut
Rok výroby 2010
 P ST