
Donald Trump chce přepsat mapu světa: má šanci?
Část: Expanze USA: sny, či reálná hrozba?
Obsah dílu
Kanada, Grónsko, Panama – země v hledáčku příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zájem o Grónsko dal najevo už v prvním funkčním období. Dánská premiérka Frederiksenová mu tehdy vzkázala, že Grónsko není na prodej. K USA by chtěl Trump připojit Kanadu, bylo by to pro ni prý výhodné. Ani na jedné straně hranice ale téma zatím nemá reálný politický potenciál.
S daleko větším důrazem se pak Trump vyjadřuje na adresu Panamy s jejím strategickým námořním průplavem. Není spokojen ani s podmínkami provozu ani s cenami, které si panamské úřady účtují. Požaduje okamžitou změnu.
Části dílu
Ladislav Cabada, politolog, Metropolitní univerzita Praha
Martin Komárek, šéfkomentátor, Deník, bývalý poslanec za hnutí ANO
Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA
Roman Joch, publicista, Občanský institut, Centrum transatlantických vztahů, CEVRO Institut
Bořek Lizec, bývalý velvyslanec v Kanadě a generální konzul v Chicagu, expert, CEVRO Institut
Radek Buben, iberoamerikanista, vedoucí Střediska ibero-amerických studií, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Petr Nohel, heraldik a genealog
Přehled dílů
Ústavní soud zamítl návrh hnutí ANO na zrušení důchodové reformy
Důchodová reforma obstála u Ústavního soudu. Návrh na její zrušení podalo hnutí ANO. Opozice kritizovala obsah novely i její schválení. Výhrady měla například k předčasnému ukončení rozpravy. Podle ÚS však menšina, tedy opoziční poslanci, měli možnost vyjádřit svůj názor.
Důchodovou reformu schválila Sněmovna loni, platí od letoška. Posouvá mimo jiné věk pro odchod do důchodu, a to z 65 na 67 let. Zužuje taky okruh profesí, které mají nárok na dřívější penzi bez krácení pobírané částky.
Dohoda, nebo válka o americká cla pro EU?
Americký prezident Donald Trump odložil platnost takzvaných recipročních cel. Místo od zítřka, by měly nově začít platit až od prvního srpna. Evropská unie se snaží uzavřít s USA obchodní dohodu a zvýšení tarifů tak odvrátit. EU je jako celek největším obchodním partnerem Spojených států. Dosud udržovaly USA a EU cla na nízké úrovni. Při dovozu evropského zboží do USA byla průměrná celní sazba 1,47 %, zatímco v EU činilo průměrné clo 1,35 % při dovozu amerického zboží.
Schůzka Trumpa s Netanjahuem o příměří s Hamásem
Nepřímá jednání mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás o příměří a rukojmích skončila bezvýsledně. Hamás opakuje, že jeho klíčovými požadavky je trvalé ukončení bojů v Pásmu Gazy a odchod izraelské armády z tohoto území. Izrael naopak usiluje o zničení vojenských a vládních struktur Hamásu v Pásmu Gazy.
Premiér Netanjahu dnes míří do Bílého domu. Bude jeho schůzka s Trumpem novým impulsem pro mírové rozhovory?
Masivní výpadek proudu v Česku
Počasí — Masivní výpadek proudu v Česku
Česko čekají za tři měsíce sněmovní volby
Volit nové poslance budeme v pátek 3. a v sobotu 4. října. Strany a hnutí mají čas na odevzdání kandidátních listin do 29. července. Češi pobývající v zahraničí budou poprvé moci volit korespondenčně. Musejí být ale nejpozději 24. srpna přihlášeni do voličských seznamů u zastupitelských úřadů.
Kdy zveřejní strany a hnutí své volební programy?
Jaký je dosavadní průběh předvolební kampaně?
Jak moc strany a hnutí zatěžují jejich kauzy?
Jak se v Česku hospodaří s vodou?
Bude jí v budoucnosti dostatek?
Hospodaření státu a vývoj ekonomiky v roce 2025
Ministerstvo financí zveřejní výsledek státního rozpočtu za první pololetí. Loni ve stejnou dobu činil schodek 178 miliard korun. Až na 280 miliard korun může podle ministra financí Zbyňka Stanjury /ODS/ stoupnout schodek státního rozpočtu příští rok. Klíčový vliv budou mít rostoucí výdaje na obranu a financování výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech.
Podaří se letos dodržet plánovaný schodek ve výši 241 miliard korun?
Je reální čekat v dohledné době návrat k nižším deficitům?
Den ozbrojených sil – jaká má být česká armáda?
Národní památník na pražském Vítkově se po roce stal opět centrem Dne ozbrojených sil
Prezident Petr Pavel i ministryně obrany Jana Černochová /ODS/ poukázali na nezbytnost zvýšit obranné výdaje a připomněli závazek, na němž se v minulém týdnu shodly členské státy Severoatlantické aliance (NATO). Pavel zároveň upozornil, že Česko podle něj příliš dlouho vybíralo mírovou dividendu. Slavnostního nástupu se zúčastnil i náčelník generálního štábu Karel Řehka.
Den ozbrojených sil ČR připadá na 30. červen. Od roku 2002 připomíná den, kdy se v roce 1918 českoslovenští legionáři ve Francii přísahou zavázali ke službě budoucí Československé republice a položili tak základ samostatné armády. V pondělí vybraní vojáci přebrali resortní vyznamenání. Dostalo je 129 z nich a jeden útvar.
Jaká má být česká armáda? Napište nám své názory a další dotazy. Věnovat se jim budeme v dnešní 90' ČT24 po osmé večer.
Tři měsíce do sněmovních voleb – dolní komora míří do finále
Dolní komora míří do finále. Do sněmovních voleb zbývají tři měsíce. Tématu se bude podrobněji věnovat dnešní 90' ČT24.
Summit EU – shodnou se lídři na dalších sankcích proti Rusku?
Situace na Blízkém východě, evropská obrana nebo migrace – témata aktuálního summitu Evropské unie v Bruselu. Prezidenti a premiéři členských zemí by se mohli také shodnout na 18. balíku sankcí proti Rusku a prodloužení těch stávajících o dalších šest měsíců.
Napište nám vaše dotazy a podněty k tématu. Věnovat se jim budeme po osmé večer na ČT24.