84 minut

Trumpův vzkaz spojencům NATO - nedáváte dost na obranu, nepomůžeme.

Obsah dílu

Pokud země NATO nebudou dávat dost na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa jim nepřijdou na pomoc. Trump, který se uchází o republikánskou nominaci na prezidenta, se tak v sobotu vyjádřil během předvolební kampaně ve městě Conway v Jižní Karolíně. Řekl dokonce, že by v takovém případě Rusko povzbudil, „ať si dělá, co chce“, informuje server televize CNN, který to označuje za „ohromující“ přiznání, že by Trump v případě svého zvolení nedodržel základní ustanovení Severoatlantické aliance o kolektivní obraně. Bílý dům v reakci slova Trumpa označil za „odporná a šílená“.

Hosté dnešní 90´ ČT24 okomentují Trumpův výrok. Zeptejte se jich i vy!

Části dílu

00:02
Počasí
  07:14
  Stručný přehled témat
   08:24
   Reakce na výrok Donalda Trumpa o NATO
    Hosté:
    Jakub Landovský, velvyslanec ČR při NATO
    Vladimír Votápek /Piráti/, analytik mezinárodních vztahů bývalý generální konzul
    Jakub Lepš /TOP 09/, amerikanista, University of New York in Prague
    Jan Kofroň, politický geograf, katedra politologie
    62:58
    Zlevňování energií
     Hosté:
     Roman Gazdík, mluvčí skupiny ČEZ
     Jan Zápotočný, místopředseda představenstva E.ON Energie
     Michal Kulig, ředitel dodavatele Yello, skupina Pražská energetika
     Jan Béreš, energetický analytik, Kalkulátor.cz
     Přehrát celé video
     Stopáž82 minut
     Další díl
     Zákaz bonbonů s HHC?

     Přehled dílů

      
     Stopáž82 minut

     90′ ČT24

     Počasí — Stručný přehled témat — Deficit důchodového účtu — Protesty zemědělců (nejen) v Česku

     25. 2. 2024 na ČT24
     Stopáž81 minut

     Dva roky od ruské invaze – jak se daří Ukrajincům v Česku?

     O přežití svého národa Ukrajinci bojují už 2 roky. Ty přinesly i statisíce uprchlíků do evropských států. V Česku jich pobývá na 380 tisíc. Více než dvě třetiny z nich pracují. Podle prezidenta Pavla je v českém zájmu Ukrajinu podporovat – i proto se dnes na Hradě se setkal se zástupci uprchlíků.
     A jaké jsou jejich zkušenosti s českou společností? Vyslechneme si to v 90´ČT24, kde nás budou zajímat osobní příběhy Ukrajinců. Posílejte nám vaše dotazy!

     23. 2. 2024 na ČT24
     Stopáž81 minut

     Protesty zemědělců pokračují – proč blokují hranice?

     Traktory jsou opět na silnicích. Podle Agrární komory vyrazilo k hranicím se Slovenskem, Polskem a Neměckem asi 3 000 kusů zemědělské techniky. Čeští zemědělci se totiž připojili k protestům zemí střední a východní Evropy. Cílem je upozornit na problémy, které způsobuje zemědělcům složitá byrokracie, ale i dovoz levějšího zboží ze zemí mimo EU, hlavně z Ukrajiny.
     Jak dlouho budou protesty trvat? A co za konkrétní kroky by vlastně dle zemědělců měli politici udělat?
     Budeme se ptát v 90´ČT24. A zajímají nás i vaše dotazy – posílejte nám je!

     22. 2. 2024 na ČT24
     Stopáž82 minut

     Budoucnost české armády – potřebujeme vojenskou službu?

     Vedení armády včera zopakovalo nutnost podpory Ukrajiny. Dále také náčelník generálního štábu Karel Řehka zdůraznil, že armáda v příštích letech přezbrojí na moderní západní techniku. Hovořil i o tom, že musí Česko nabírat více vojáků, protože ti stárnou a armáda není personálně naplněná. Diskutuje se tedy o možnostech posílení záloh, které by byly rychle použitelné v době krize.
     Jaké jsou na stole možnosti? Potřebujeme v Česku znovu zavést povinnou vojenskou službu? A jak budeme pomáhat Ukrajině, když už nemáme zásoby, které bychom mohli poslat? Posílejte nám i vaše dotazy a sledujte 90´ČT24!

     21. 2. 2024 na ČT24
     Stopáž82 minut

     Zemědělci v Praze – o co jde protestujícím?

     Dnes v 90´ ČT24: Začal týden zemědělských protestů. Brzy ráno dorazili farmáři k ministerstvu zemědělství - část z nich pokračovala s technikou na magistrálu. Kritizují hlavně vysoké ceny energií, byrokracii nebo unijní Zelenou dohodu. V ulicích na protest dohlíží stovky policistů. Zatím se obešel bez zásadních komplikací. Velké zemědělské organizace se od dnešní akce distancovaly - ve čtvrtek se chtějí připojit ke společným evropským demonstracím proti politice EU.
     Zeptejte se hostů pondělní 90´ ČT24!

     19. 2. 2024 na ČT24
     Stopáž82 minut

     90′ ČT24

     Počasí — Stručný přehled témat — Traktory zablokují Prahu — Babiš znovu zproštěn obžaloby — Plán dostavby silnic a dálnic v Česku

     18. 2. 2024 na ČT24
     Stopáž82 minut

     Českem se šíří vlna černého kašle

     V Česku se šíří černý kašel – nemocní přibývají rychleji než v minulých letech. Od začátku roku se potvrdilo 630 případů. Dávivý černý kašel se šíří hlavně mezi dětmi na středních a základních školách. Pacienty pak trápí hlavně večer a v noci, a navíc trvá dlouho – někdy týdny, ale klidně i měsíce. Těžkému průběhu černého kašle brání u dětí především očkování.
     A v jakých částech Česka je černý kašel nyní nejvíce rozšířen? Jaké jsou jeho hlavní příznaky a jak ho léčit? I na tyto otázky se budeme ptát v páteční 90´ČT24. Posílejte nám i vaše dotazy k tématu!

     16. 2. 2024 na ČT24
     Stopáž83 minut

     Příznivá lednová inflace – ekonomika se zotavuje?

     Růst cen v Česku výrazně zpomalil. Lednová meziroční inflace vzrostla jen o 2,3 % – což je nejméně od března roku 2021. V prosinci přitom činila meziroční inflace ještě 6,9 %.
     A právě lednová inflace předznamenává cenový vývoj na celý rok – loňská inflace v prvním měsíci roku pak byla vysokých 17,5 %.
     Jsou tato čísla důvodem k radosti? Znamená to, že se ekonomika zotavuje? Dojde ke snižování úrokových sazeb? Nebo je za tím potřeba vidět především vysokou srovnávací základnu z loňska? Budeme se na to ptát v 90´ČT24. A zajímají nás i vaše dotazy – posílejte nám je!

     15. 2. 2024 na ČT24
     Stopáž80 minut

     Kauza Čapí hnízdo - Babiš a Nagyová znovu zproštěni

     Pražský městský soud ve středu znovu nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách. Soudce Jan Šott nyní čte výrok rozsudku, své rozhodnutí následně zdůvodní. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají. Bývalý premiér dlouhodobě označuje kauzu za politicky motivovanou. Kauzu stejný soud ve středu projednával podruhé, původně oba obžalované osvobodil. Nepravomocný rozsudek ale loni na podzim zrušil odvolací Vrchní soud v Praze.
     Zeptejte se hostů dnešního vysílání 90´ ČT24!

     14. 2. 2024 na ČT24
     Stopáž82 minut

     Zákaz bonbonů s HHC?

     Ministerstvo zdravotnictví navrhlo k zařazení na seznam zakázaných návykových látek HHC, HHC-O a THCP. Vyplývá to ze zveřejněného návrhu, který by podle dřívějšího vyjádření ministra Vlastimila Válka (TOP 09) měla ve středu projednat vláda. Ministerstvo zdravotnictví se k rychlé regulaci rozhodlo kvůli množícím se hospitalizacím dětí či mladistvých po požití cukrovinek s HHC. Toxikologické středisko jich podle materiálu eviduje od června 2022 asi 170.
     Zeptejte se hostů dnešního vysílání 90´ ČT24!

     13. 2. 2024 na ČT24

     90’ ČT24 na sociálních sítích

     Napište nám