
Trumpův vzkaz spojencům NATO - nedáváte dost na obranu, nepomůžeme.
Obsah dílu
Pokud země NATO nebudou dávat dost na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa jim nepřijdou na pomoc. Trump, který se uchází o republikánskou nominaci na prezidenta, se tak v sobotu vyjádřil během předvolební kampaně ve městě Conway v Jižní Karolíně. Řekl dokonce, že by v takovém případě Rusko povzbudil, „ať si dělá, co chce“, informuje server televize CNN, který to označuje za „ohromující“ přiznání, že by Trump v případě svého zvolení nedodržel základní ustanovení Severoatlantické aliance o kolektivní obraně. Bílý dům v reakci slova Trumpa označil za „odporná a šílená“.
Hosté dnešní 90´ ČT24 okomentují Trumpův výrok. Zeptejte se jich i vy!
Části dílu



Jakub Landovský, velvyslanec ČR při NATO
Vladimír Votápek /Piráti/, analytik mezinárodních vztahů bývalý generální konzul
Jakub Lepš /TOP 09/, amerikanista, University of New York in Prague
Jan Kofroň, politický geograf, katedra politologie

Roman Gazdík, mluvčí skupiny ČEZ
Jan Zápotočný, místopředseda představenstva E.ON Energie
Michal Kulig, ředitel dodavatele Yello, skupina Pražská energetika
Jan Béreš, energetický analytik, Kalkulátor.cz

Přehled dílů

Půjčka EU pro Ukrajinu
Lídři zemí Evropské unie se dohodli na půjčce pro Ukrajinu v hodnotě 90 miliard eur.
Sedmadvacítka bude ručit rezervou v rozpočtu. Česko, Maďarsko a Slovensko se ale podle premiéra Andreje Babiše ke garancím nepřipojí.
Peníze na půjčku půjdou z finančních trhů a Kyjev ji má splatit, až Rusko zaplatí reparace. Práce na využití takzvané reparační půjčky pro Ukrajinu zajištěné zmrazenými ruskými aktivy přitom budou pokračovat.
Bývalý premiér Petr Fiala zkritizoval Andreje Babiše za obrat v zahraniční politice a poukázal na to, že na Evropské radě postupoval po boku Viktora Orbána a Roberta Fica.

EU hledá řešení, jak pomoct Ukrajině
Adventní projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila — Summit EU o pomoci Ukrajině

EU řeší pomoc Ukrajině
Počasí — Směřování Babišovy vlády v evropské politice — EU plánuje podporu Ukrajiny pro další roky — Využití zmrazených ruských aktivit pro Ukrajinu — 14 let od úmrtí Václava Havla

Vláda o státním rozpočtu a emisních povolenkách
Počasí — Rok 2026 začne Česko v rozpočtovém provizoriu — Vláda odmítla systém emisních povolenek ETS2 — Češi a dobročinnost

Česko má novou vládu
Počasí — Adam Vojtěch v čele Ministerstva zdravotnictví — Česko má novou vládu

Přípravy na summit EU
Jaká bude pozice ČR v Evropě za nové vlády?

Postup prezidenta při jmenování nové vlády
Počasí — Babiš jednal v Bruselu s šéfkou Evropské komise — Ukrajina jedná s USA o mírovém plánu — Výroba čokolády v Česku

Vláda Petra Fialy končí
Počasí — Výhody a nevýhody vládnutí v koalici — Boj s vysokou inflací — Jak komunikovala vláda Petra Fialy

Prezident Petr Pavel jmenoval Andreje Babiše premiérem
Počasí — Prezident jmenoval Andreje Babiše premiérem

Kandidáti na ministry u prezidenta
Priority v oblastech kultury a sportu



