
Petr Pavel: cesta k převzetí moci
Obsah dílu
Zvolený prezident Petr Pavel stihnul od svého zvolení absolvovat hned několik důležitých schůzek. Jednal již s předsedy vlády, Senátu i Poslanecké sněmovny, ale také s ministryní obrany Janou Černochovou a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou. Dále se pak Pavel sešel například s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou, se kterým se bavil o auditu v Kanceláři prezidenta republiky.
Jaké další důležité schůzky již Petr Pavel stihl? Jak se vyjadřuje k zahraniční politice a kam plánuje po inauguraci vyjet? O tom bude páteční 90´ČT24 - ptejte se i vy na to, co vás k tématu zajímá!
Části dílu



Alexandr Vondra /ODS/, europoslanec, místopředseda strany
Robert Králíček /ANO/, poslanec
David Smoljak /nestr. za STAN/, senátor

Patrik Eichler, novinář a politický komentátor, Listy, Masarykova demokratická akademie

Filip Šebok, analytik, Asociace pro mezinárodní otázky,

Stanislav Kazbunda, TRIVIS Voňany, CROM Consulting

Přehled dílů

Babiš: rozhodl jsem se vzdát Agrofertu
Počasí — Babiš oznámil řešení střetu zájmů — Před 45 lety zemřel Johm Lennosn

Pokračují konzultace prezidenta s kandidáty na ministry
Prezident Pavel pokračuje v konzultacích s adepty na ministry. Setkal se s dvěma kandidáty za SPD – Jaromírem Zůnou (ministr obrany) a Martinem Šebestyánem (ministr zemědělství).
S předsedou Motoristů a kandidátem na ministra zahraničí Petrem Macinkou mluvil i o svých výhradách vůči poslanci strany Filipu Turkovi, který by měl být ministrem životního prostředí. Prezident by uvítal, kdyby Ústavní soud případně rozhodl o tom, jaké kompetence má hlava státu při jmenování členů vlády.

Směřování zahraniční politiky Česka
Počasí — Konzultace prezidenta s kandidáty na ministry — Schůzka prezidentů Visegrádské skupiny — 20 let od premiéry pohádky Anděl Páně

Na Hrad zamířili další ministerští kandidáti
Počasí — Stručný přehled témat — Konzultace prezidenta s kandidáty na ministry — Lubomír Metnar jako budoucí ministr vnitra — Ivan Bednárik jako budoucí ministr dopravy — Putin jedná s Witkoffem a Kushnerem

Další kandidáti na ministry – bude Filip Turek ve vládě?
Počasí — Postup prezidenta při formování nové vlády

Prezident zahájil jednání s kandidáty na ministry
Počasí — Prezident zahájil jednání s kandidáty na ministry — Airbus svolává letadla k úpravě softwaru — Prezident zahájil jednání s kandidáty na ministry — Kolik budou stát Vánoce?

Sněmovna o střetu zájmů předsedy ANO Babiše
Schůzi svolali poslanci stran končící vládní koalice a Pirátů.
Chtějí dát zřejmě budoucímu premiérovi příležitost před nástupem do funkce objasnit, jak chce situaci řešit. Babiš sice podle místopředsedkyně hnutí ANO Schillerové na plénu vystoupí, ale s řešením chce nejdřív seznámit prezidenta.
Prezident je připraven Andreje Babiše jmenovat předsedou vlády do týdne, jakmile zveřejní svůj postup, uvedla prezidentova kancelář.

Výměna na ministerstvech
Turek mé vést životní prostředí, Macinka diplomacii

Koaliční rada potvrdí ministerské nominace
Kdo usedne v nové vládě?

Spor o rozpočet na rok 2026
Počasí — Stručný přehled témat — Sněmovna má vrátit rozpočet k přepracování — Evropský mírový plán pro Ukrajinu — 40 let žižkovské televizní věže



