53 minut

Příspěvek pro rodiny – plán proti chudobě

Obsah dílu

Dopady růstu cen chce vláda zmírnit balíčkem nových opatření – těmi cílí hlavně na rodiny s dětmi a samoživitelky. Ministři se shodli na vyplacení jednorázového příspěvku 5000 Kč na každé dítě pro domácnosti s čistým příjmem do 1 milionu Kč ročně. V plánu je i úprava pravidel rodičovské – příspěvek na měsíc by mohl vzrůst až na 13 000 Kč. Vláda chce také vyhlásit mimořádné dotace pro dětské skupiny.

Jsou tato opatření v boji proti chudobě dostatečná? A míří ke správné cílové skupině? Budeme se na ptát ve čtvrteční 90´ČT24 – ptejte se i vy!

Části dílu

00:01
Počasí
  07:41
  Stručný přehled témat
   08:48
   Vláda schválila příspěvek 5000 korun na dítě
    Hosté:
    Jiří Navrátil /KDU-ČSL/, člen sněmovního výboru pro sociální politiku
    Aleš Juchelka /ANO/, člen sněmovního výboru pro sociální politiku
    Filip Pertold, zástupce výkonného ředitele IDEA při CERGE-El
    Lukáš Jelínek, politický analytik
    49:35
    Stručný přehled zpráv
     Přehrát celé video
     Stopáž83 minut
     Další díl
     Odbory si volí nové velení

     Přehled dílů

      
     Stopáž83 minut

     Jak požádat o jednorázový příspěvek na dítě

     Přehledně a jednoduše, jak zažádat o jednorázový příspěvek na dítě, večer v 90’.
     Nárok na pět tisíc korun by podle Ministerstva práce a sociálních věcí mělo mít kolem 1,5 milionu dětí. Výplata peněz by proběhla na přelomu září a října. Rodiny, které pobírají přídavky na děti, dostanou příspěvek automaticky. Ostatní o něj musí požádat. A to je možné dvojím způsobem: Buď online přes portál Ministerstva práce nebo osobně na vybraných Czech Pointech (na krajských, městských a obecních úřadech, na poštách bude žádost dostupná od 1. října).

     15. 8. 2022 na ČT24
     Stopáž114 minut

     90′ ČT24

     20 let od povodní — Výstavba domů v záplavových oblastech — Povodně v roce 2002: nasazení hasičů a armády — Povodně v roce 2002: poškozené archivy — Povodně v roce 2002: co teklo ve vodě?

     14. 8. 2022 na ČT24
     Stopáž83 minut

     České Švýcarsko: požár uhašen

     Ptejte se hostů páteční 90´ČT24 na dohašení požáru v Českém Švýcarsku. Hasiči by dnes odpoledne měli předat Správě národního parku poslední hašené úseky. Oheň, který vypukl v parku 24. července, by tak měl zdolán. Na místě zůstanou kontrolní hlídky do konce srpna.

     12. 8. 2022 na ČT24
     Stopáž83 minut

     Návrh ministerstva - tepelné úspory v případě nouze

     Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo vyhlášku, která řeší nouzové tepelné úspory. Dle vyhlášky by se v případě nedostatku paliva v teplárnách budovy vytápěly na nižší teplotu. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela uvedl, že cílem je mít připravený legislativní nástroj, který pomůže dosáhnout potřebných úspor v případě, že by Vladimir Putin dále eskaloval svou energetickou válku.
     Za jakých podmínek by vyhláška začala platit? A o kolik by se díky ní mohla snížit spotřeba tepla v České republice? Ptejte se i vy – a sledujte dnešní 90´ČT24!

     11. 8. 2022 na ČT24
     Stopáž83 minut

     Inflace roste – další vývoj a dopady

     Zdražování v Česku pokračuje – inflace v červenci meziročně stoupla na 17,5 %. Meziměsíční růst ale zpomalil. Nejvíc za uplynulý rok rostly ceny energií a potravin - například mouka zdražila téměř o dvě třetiny a chléb o 30%.
     Co nám červencové údaje naznačují o dalším vývoji inflace?
     Jak zareaguje na aktuální čísla ČNB?
     Jaký vliv má vysoká inflace na vyjednávání o mzdách?

     10. 8. 2022 na ČT24
     Stopáž83 minut

     Daň z mimořádných zisků - možnosti a důvody

     Energetická skupina ČEZ měla za první pololetí čistý zisk 33,6 miliardy korun, meziročně si tak výrazně polepšila, a to konkrétně o 32 miliard korun. Podle odhadů ČEZu by se pak čistý zisk skupiny mohl na konci roku pohybovat mezi šedesáti a šedesáti pěti miliardami korun. Mimořádné příjmy zejména energetických společností vedou Fialovu vládu k úvahám o dani z mimořádného zisku. Její základní principy a argumenty pro a proti rozebereme v dnešní 90'

     9. 8. 2022 na ČT24

     90’ ČT24 na sociálních sítích

     Napište nám