V hlavních rolích

Jaroslav Plesl
Jaroslav Plesl

Vrchní inspektor Hynek Budík

Celý dosavadní život až do vzniku republiky pracoval v rakousko-uherské policii. Není ani mladý, ani starý, ale stáří už vidí před sebou. Myslí si o sobě, že rozumí lidem, ale to spíš oni věří jemu. Je to intelektuál, který se často bouří proti sobě samému. Proto s ním má jeho žena starosti. Ale především je to zkušený a vnímavý policajt, který už vyřešil imponující řadu zločinů. Udělal i jiné věci, například se oženil s hraběnkou a má dvě dcery. Právě tento muž se v roce 1922 stává policejním šéfem nově ustavené Velké Prahy. Tedy Bohnic, Hloubětína, Proseku, Střížkova, Královských Vinohrad, Hrdlořez a dalších městských částí. Všechna ta místa, kde si bude špinit elegantní botky vesnickým blátem, mu odteď budou říkat pane vrchní inspektore. Není to přesně to, po čem touží, je to velkoměstský člověk, patří do původního Královského hlavního města Prahy, na Příkopy nebo na Ferdinandovu třídu, pozdější Národní. Tyto v té době spíš vesnice s předměstským pachem mu byly naprosto cizí. Ale služba je služba, to platí zvlášť pro toho, kdo si zadal se starým mocnářstvím a teď mu zbývá jen jeho velká a slavná profesionalita.


Jiří Langmajer
Jiří Langmajer

Obvodní inspektor Rudolf Havlík

Jasný opak svého šéfa. Své rozpory řeší prakticky, ne filozoficky či morálně, i když chápe, o co jde. Jeho tlustý notes obsahuje jména všech pražských prostitutek, zlodějů a podvodníků. Jeho policejní instinkt je obávaný v každé pražské hospůdce nevalné pověsti. Jeho skutečnou, až legendární zvláštností jsou však ženy. Všechny bez rozdílu, je to demokrat. Častokrát stačí jen jediný pověstný pohled a dáma je jeho. V policejním sboru panuje shoda na jeho přezdívce – proutník. Není proti tomu, je racionální ve všem a oproti svému šéfovi Budíkovi se příliš nerozčiluje. Bere život tak, jak je, dělá to, co je třeba a kde to je třeba, jeho notes to vše obsáhne.


Denis Šafařík
Denis Šafařík

Policejní agent Martin Nováček

Každá parta, tedy i ta policejní, má nějakého „mladého“, který jaksi doplňuje práci svých mistrů, pomáhá, učí se. Nomen omen Nováček to všechno splňuje. Je bystrý, ale zároveň dost nerozhodný. Je chytrý, ale snadno se stává cílem uštědřené rány. Mladistvě touží po ženě, ke své smůle si vybral Budíkovu mladší dceru, svůj vztah si tak chrání. Pečlivý je ale i v dalších věcech, je to snaživý chlapec. A protože by chtěl být skutečným profesionálem, pomáhá jeho práce k vyřešení nejednoho případu.


Ve vedlejších rolích

Lenka Vlasáková Lenka Vlasáková Manželka vrchního inspektora Ilona Budíková
Darija Pavlovičová Darija Pavlovičová Dcera vrchního inspektora Budíka Julie
Sabina Rojková Sabina Rojková Nevlastní dcera vrchního inspektora Budíka Sisi
Lucie Žáčková Lucie Žáčková Důvěrná přítelkyně inspektora Havlíka Toni
Mira Štěpánová Mira Štěpánová Chráněnka inspektora Havlíka Pavlínka
Ildikó Vargová Ildikó Vargová Služebná rodiny Budíkových Enikö
Jiří Bartoška Jiří Bartoška Policejní president
Miroslav Táborský Miroslav Táborský Vrchní komisař
Ondřej Malý Ondřej Malý Vrchní inspektor Braun
František Němec František Němec Dr. Málek
Jiří Lábus Jiří Lábus Patolog
Josef Carda Josef Carda Soudce
Dále hrají