Kyjovský legendární majitel lékárny, založené už v roce 1889 jeho dědečkem, ale i starosta Sokola Basilej ve Švýcarsku Jiří Dlouhý a jeho 90letá životní pouť plná swingu, folklóru a národní hrdosti. Připravili: M. Růžičková, L. Tomanová a T. Kubák

Jiří Dlouhý, narozený 26. února 1929, tedy pravděpodobně nejstarší český lékárník, je na prahu devadesátky ve svém oboru legendou. V jeho rodném slováckém Kyjově ho zná snad každý. Málokdo však tuší, jak pestrý a zajímavý je jeho životní příběh a jak osudově se do něj promítaly tragické osmičkové okamžiky našich novodobých dějin. Po roce 1948 mu komunisti znárodnili lékárnu na kyjovském náměstí. A když závan čerstvého svobodného vzduchu v srpnu 1968 otrávily ruské tanky, byl donucen emigrovat do Švýcarska. Čím vším za svůj život stihl být nebo stále je? Majorem zdravotní služby, po roce 1968 ve Švýcarsku manažerem světové farmaceutické firmy CIBA-GEIGY, starostou Sokola Basilej a po roce 1989 doma také funkcionářem československé a české lékárnické komory a jejím čestným členem a především lékárníkem u Zlaté koruny. Lékárny, kterou už v roce 1889 založil jeho dědeček. Je milovníkem jazzu a od svých klukovských let sbíral gramofonové desky. Chtěl se stát právníkem, ale maminka ho přesvědčila, aby se držel rodinné tradice, vystudoval farmacii a stal se tak třetí generací lékárníků od Zlaté koruny na kyjovském náměstí. Krátce po 21. srpnu 1968 Jiřího kdosi telefonicky varoval, že byl označen jako kontrarevolucionář a ocitl se v hledáčku StB. Okamžitě se rozhodl a s nejnutnějšími věcmi emigroval s manželkou a synem přes rakouské hranice do Švýcarska.

Po sametové revoluci Jiří začal usilovat o restituční návrat kyjovské lékárny, což se mu podařilo v roce 1994. Mimo jiné byl v tomto období jmenován čestným členem České lékárnické komory. Toto vyznamenání má své místo v lékárně a Jiří je na něj patřičně pyšný. Po svém návratu lékárnu krásně zrenovoval a ta dodnes slouží kyjovským občanům.

Každý den můžeme spatřit doktora Jiřího Dlouhého, když vychází ze své lékárny a mává na přátele, kteří zrovna procházejí okolo, a velmi rád s nimi vždy prohodí pár slov a zavtipkuje. A pokud mlčí, pak se alespoň usmívá a v jeho očích se zračí laskavost, moudrost a radost ze života.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD
ŽánrDokument