Honorární konzulka na Krétě Maria Baraku Nistazaki se svým bratrem i Rusínka Světlana Kalousková v dokumentárním cyklu s otázkou, kde žiju a proč. Připravili: M. Růžičková, I. T. Grosskopfová a další

Obsah dílu

Přehrát vše

Občas se vracíme k lidem a jejich osudům, protože jejich poselství je stále živé. K nim patří i Maria Baraku Nistazaki, která ač Řekyně, narodila se u nás. „Pořád si uvědomuji, co mi Československo dalo. Zachránilo život mým rodičům. Vlastně jen díky tomu jsem se narodila. Jsem Řekyně, čistokrevná Řekyně, ale na svůj náhradní domov nikdy nezapomenu,“ říká svou bezchybnou češtinou. Posledních třicet let se z ní vlastně stala i tak trochu Kréťanka. Osud jí totiž i přes nesmírné spletitosti zvolil manžela právě odtud. A co víc, před lety ji prezident Václav Havel ustanovil honorární konzulkou v Heraklionu.

Světlana Kalousková pochází z oblasti východního Slovenska. Zde žijí Rusíni a veřejné nápisy jsou dvojjazyčné. V podstatě celá její rodina je rusínská. Rusíni se prý vyznačují srdečností, temperamentem a tím, že si život zpříjemňují zpěvem. Původní život Rusínů nebyl v horském a kamenitém kraji jednoduchý, a tak jim ho písničky zpříjemňovaly.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD
ŽánrDokument