Svérázný výtvarník Jan Brabenec, rozkročený svým srdcem mezi Prahou a Vídní, v cyklu dobrých zpráv o lidech, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny (2014). Připravili M. Růžičková a O. Kepka

Jan Brabenec je jedením z nejpozoruhodnějších současných českých výtvarných umělců, který žije střídavě v Praze a ve Vídni. Svou tvorbou a životem propojuje to nejlepší z rakouské a české kultury. Narodil se v roce 1945 ve Starém Plzenci, vystudoval Vysokou školu architektury a stal se nezávislým výtvarným umělcem. V roce 1980 zůstává ve Vídni. Po roce 1989 se střídavě vrací do Čech. Má ateliér ve Vídni i v Praze a svými aktivitami se snaží propojit Čechy s Rakušany. Zve české umělce do Vídně, pořádá výstavy, organizuje různá vystoupení, happeningy, setkání.

Mezi jeho specializaci patří velmi “barevná“ práce s kůží: barevná doslova, jeho díla hrají všemi pastelovými barvami, nebojí se ani výrazně červené, oranžové – a „barevná“ je jeho práce i v přeneseném slova smyslu: velice různorodá: od klasických ilustrací až k vytváření pestrých barevných kožených masek a tvorby originálních žlutých bot.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2014
 ST AD HD
ŽánrDokument