Kde žiju a proč? Jedinečná dokumentární řada osudů těch, kteří nosí nálepku cizinec (2014)

Obsah dílu

Přehrát vše

Honza Žáček

Kytarista, skladatel a hudební režisér Honza Žáček emigroval z bývalého Československa v dobách reálného socialismu, a že se nakonec usadil zrovna v Německu, byla víceméně náhoda. Jeho nové místo k životu – Nack – je trochu svérázné místo ze všech stran obklopené Švýcarskem.

Georgi Stojkov

Narodil se v Bulharsko-české rodině v Ostravě. Sám říká, že je potomkem bulharsko-rumunské entity, protože matka je Valaška a její původ je tedy z Rumunska. A jako takový má prý po rodičích toulavé boty a rád cestuje. Jinak je ale ostravský patriot a k Bulharsku má vztah spíš nostalgický.

Co po Bulharech získal je prý láska k bulharské kuchyni. Jeho žena, poté, co se seznámili, nakoupila všechny bulharské kuchařky, aby dokázala, že láska prochází hlavně žaludkem. A tradice bulharského jídla je v rodině dodržována dodnes. Stejně jako vztah k pravoslavné církvi a s tím spojené návštěvy pravoslavné kaple, kam chodí George s ženou i čtyřmi dětmi, které má. Počet dětí je podle něj také zděděný po předcích z Balkánu. Hned v druhé třídě, když psal slohovou práci, věděl, že bude mít jednou dětí šest.

„Do Bulharska za rodinou moc nejezdím,“ říká Georgi Stojkov. Naposledy tam byl před deseti lety, když se snažil najít svého otce a jeho rodinu. „Zjistil jsem, že otec je 4 roky po smrti. Přijala mě ale celá jeho rodina a celé setkání bylo nádherné. Slzy, pláč, pozvání na příští návštěvy….,“ vzpomíná Stojkov, který nedá na bulharské příbuzenstvo dopustit, byť se moc nestýkají. George vystudoval v Ostravě Střední průmyslovou školu strojní. Pak se projevily geny po toulavých předcích a místo na vysokou odešel ve svých 18 letech do světa. Jak vzpomíná, to pro něj byla doslova škola života. Po návratu z Anglie, kde se plynně naučil cca 100 slovíček, se drze přihlásil do holandsko-indické firmy. Přiznává, že vsadil na mladickou drzost a uspěl. „Pak jsem se teprve doučil angličtinu, ale drzost jsem používal dál“, dodává.

To už ale pochopil, že pro něj bude nejvíce otevřený svět designu a tomu se věnuje. Ať už 6 let tvořil návrhy na oblečení pro firmu Hi-tech nebo dělal, a dosud dělá, design pro paraglidisty, se kterými i sám létá. Podílí se ale i při tvorbě interiérů restaurací nebo kaple (tu dělal v Pržně). Velmi zajímavá a atraktivní je jeho spolupráce se skupinou Kryštof, které dělá všechny jejich fotky na desky i promo akce. A koníčkem největším je a zůstává cestování.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 ST AD HD
ŽánrDokument