26 minut

20. listopad 2011

Obsah dílu

Daruvarské děti — Božena Steinerová

Části dílu

00:33
Století života
  02:38
  Daruvarské děti
   Daruvar je unikátním městem v jihovýchodní Evropě. Leží v Chorvatsku, přesto je to prakticky město české. Žije v něm 13 tisíc Čechů oproti 9 tisícům Chorvatů. Po celém městě slyšíte češtinu, čtete české názvy a česky se domluvíte i s mnohými Chorvaty. Češi tu vydávají vlastní časopis, organizují společenské akce, vydávají české knížky, najdete tu českou školku i školu.
   V letošním roce si Češi v Daruvaru připomínají 20 let od vyhlášení samostatnosti Chorvatska. Po celém Chorvatsku hrdě připomínají, že to byla právě jejich stará vlast, Československo, kdo novou zemi jako první mezinárodně uznal. Ovšem vzpomínku na tu dobu jsou i daleko temnější. Rozpad bývalé Jugoslávie a vyhlášení samostatnosti Chorvatska rozpoutalo dlouhou a krvavou válku na Balkáně. Ani Daruvar se nevyhnul válečným hrůzám. Nikdo nevěděl, co bude zítra. Nikdo nevěděl, zda přežije a myšlenky všech směřovaly k dětem.
   10:50
   Sociolog Jiří Siostrozonek
    12:47
    Božena Steinerová
     Má německé občanství, židovské kořeny, narodila se v Českém Těšíně, na národnostně smíšeném Těšínsku, jako dítě sedmihradské klavíristky a českého právníka a zároveň houslisty. Vystudovala pražskou hudební fakultu AMU, dál studovala na moskevské konzervatoři P. I. Čapkovského, v Budapešti a ve Vídni.
     Od roku 1975 intenzivně koncertuje v Londýně, Paříži, Berlíně, Mnichově, Kolíně nad Rýnem, Bambergu, Moskvě, Singapuru, Tokiu a jinde. Řada jejích interpretací je nahrána na CD. Jejími partnery při nahrávkách jsou významní dirigenti (mj. J. Bělohlávek, E. Gracis, O. Trhlík) a hudební tělesa (např. Česká filharmonie, Pražští symfonikové, Symfonický orchestr Čs. rozhlasu, Dresdner Staatskapelle). V roce 1985 Božena Steinerová emigrovala do Německa. Tam intenzivně prohlubuje svoje interpretační umění na četných koncertech a nahráváním především pro německý a japonský rozhlas. Zároveň pedagogicky působí na Universitě v Regensburgu.
     Přehrát celé video
     Stopáž25 minut
     Další díl
     27. listopad 2011

     Napište nám