Den svatého Patrika v magazínu o životě národnostních menšin a cizinců u nás i Čechů v zahraničí (2011)

Den svatého Patrika – 17. března se slaví Den svatého Patrika na počest patrona Irska. V mnoha zemích po celém světě jsou jeho oslavy oblíbené. Lidé po celém světě ho slaví především hudbou, tancem a popíjením tmavého piva. Poznávacím znamením pro příznivce svatého pastýře, který přinesl do Irska křesťanství, je i zelený trojlístek. Lidé ho nosí namalovaný na obličeji nebo se jím zdobí oděv. Svatý Patrik byl irský misionář. Přibližně 30 let vytrvale hlásal Krista divokým kmenům „zeleného ostrova“.

Irský fenomén – vztah Čechů k Irsku, Irům a všeobecně ke keltské kultuře je nebývale pozitivní. Krátce po roce 1989 se začal projevovat velký zájem Čechů o tuto ostrovní zemi. Irsko byla jednou z prvních zemí, která otevřela své hranice našim mladým lidem. Totéž lze pozorovat i z opačné strany, kdy Irové patří k těm národům, kteřé k nám, především do Prahy, pořádali doslova turistické nájezdy a od počátku si získávali naši přízeň. Irský fenomén v České republice se stal brzy módní záležitostí, ale postupem času se stal součástí naší reality.

Dnes už bychom jen stěží hledali větší město, kde by neexistoval nějaký taneční nebo hudební soubor, jejichž náplní je produkce a výuka irských tanců nebo stepu, velice populární jsou irské puby a bary, své místo v našich životech mají i společné česko-irské firmy, na mnoha českých univerzitách, vysokých školách i středních působí irští pedagogové a lektoři, kteří vyučují nejen anglický jazyk, ale i v seminářích irské a keltské literatury a kultury přibližují našim studentům historii i současnost této ostrovní země. O Franku Houghtonovi se říká, že je prvním Irem, který přijel do Prahy po listopadové revoluci v roce 1989. Po krátké době se oženil s Češkou Magdalenou, mají spolu dva syny, kteří se stali už téměř naturalizovanými Čechy. Frank si na Staroměstském náměstí otevřel bar Caffreys, který se stal centrem irské komunity. Začal také působit v oblasti kultury a zhruba od roku 1995 začal organizovat v Praze vystoupení irských souborů a později i festivaly irské hudby. Postupem času se z těchto nesmělých začátků formoval Irish Music Festival, který nyní už každoročně probíhá ve druhé polovině března. Jeho vyvrcholení je vždy 17. března, kdy všichni Irové na celém světě slaví svátek svého patrona – sv. Patrika.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST
ŽánrMagazín