Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Větrné mlýnky

Větrné mlýnky Na Ostravsku se vydáme na toulky neobvyklým skanzenem, který si už do svého názvu dal slovo rozptýlený. Stavby, které jsou jeho součástí, totiž nenajdete na jednom místě. Zůstaly v obcích, jejichž dominantami kdysi bývaly. Jedná se takzvané větroňky nebo taky větřáky, což jsou zhruba třímetrové budky s větrným kolem a plechovými lopatkami, ve kterých se mlelo obilí. V módě byly především v době mezi dvěma světovými válkami, kdy pomáhaly drobným zemědělcům. Dávno už se v nich mouka nedělá, ale pozornost si rozhodně zaslouží. Jsou totiž technickými unikáty, které byste u nás jinde hledali marně.

MapaVětrné mlýnky
videoVětrné mlýnky
...
video video

Větrné mlýnky

Ropice

Ropice Nejstarší zmínka o Ropici na Těšínsku pochází z roku 1305, kdy patřila rodu Piastovců. Poté panství získal Sobek z Kornic. Na místním zámku se v dalších stoletích vystřídala celá řada pánů. Připomeneme si nejvýznamnější z nich i památky, které tu časy dávno minulé připomínají.

MapaRopice
videoRopice
...
video video

Ropice

Muzeum Bible

Muzeum Bible Jablunkov je nejvýchodnějším městem u nás. Ve výčtu místních pamětihodností nechybí vedle radnice, plicního sanatoria nebo kostela Božího těla ani bývalý klášter z poloviny 19. století. Původně v něm sídlil řád sester Alžbětinek, dnes tu najdete Světové muzeum a knihovnu bible. A tenhle unikát bude naším cílem. Kniha knih je v historii tou nejvydávanější, nejčtenější a nejcitovanější. Takže o zajímavé exponáty s jejím příběhem spojené rozhodně nouze není. A narazíme tady i na příběhy lidí, kteří v ní nacházeli útěchu a možná i rady. Muzeum se navíc pyšní tím, že bylo první expozicí svého druhu. Dodnes moc podobných na světě nenajdete.

MapaMuzeum Bible
videoMuzeum Bible
...
video video

Muzeum Bible

Klamárium

Klamárium Šálit svůj zrak i hlavu necháme v Klamáriu. Tuhle expozici najdeme v areálu Dolní Vítkovice. Zjistíme, jak málo stačí k tomu, abychom vnímali předměty jinak, než jaké opravdu jsou. Třeba jen změna směru osvětlení nebo úhlu, z něhož je pozorujeme. Pokusíme se přijít mimo jiné na to, jak je možné, že se tu kulička kutálí do kopce. Nejúspěšnější optickým klamem expozice je pak slavná Beychetova židle. Její princip spočívá v tom, že je rozdělena na dvě části – sedák a nohy. Ta část, která se návštěvníkovi jeví dál, je větší než ta, která je před ní. U každého optického klamu najdeme i vysvětlení jeho principu, takže se nemusíme trápit otázkami, jak jsou některé věci možné.

MapaKlamárium
videoKlamárium
...
video video

Klamárium

Vyrobeno v Tatře, ale Tatrovka to není?

Vyrobeno v Tatře, ale Tatrovka to není? Tušíte, co to znamená – Vyrobeno v Tatře, ale Tatrovka to není? Přesně takhle se jmenuje výstava, na kterou se vypravíme do muzea v Příboře. Představuje výrobky, které vznikly více či méně tajně pod rukama šikovných a taky podnikavých zaměstnanců kopřivnické a příborské továrny Tatra. A mezi třemi stovkami exponátů nás čekají skutečné poklady. Ve velkém se v podniku dělaly třeba sáňky. Kuriozitou jsou naopak zařízení na přípravu párků v rohlíku na plynovém sporáku, „nesmeky“ pro chůzi zledovatělým terénem, želízka na stepovací boty nebo součástky na banjo. Tatrovkou prošla i Věstonická Venuše, respektive její kovový odlitek. Bude nás zajímat rovněž to, kde autoři výstavy tyhle poklady pocházející zejména ze 70. a 80. let minulého věku získali.

MapaVyrobeno v Tatře, ale Tatrovka to není?
videoVyrobeno v Tatře, ale Tatrovka to není?
...
video video

Vyrobeno v Tatře, ale Tatrovka to není?

Další stránky:« 6 7 8 9 10 »